Jakie kształty dachu mogą się sprawdzić w domu jednorodzinnym?

Dach to jeden z najważniejszych elementów naszego domu, który w znacznym stopniu wpływa później na komfort jego użytkowania i bezpieczeństwo mieszkańców. Wiąże się z nim wybór nie tylko odpowiedniego pokrycia dachowego, ale również samego kształtu dachu. Istnieje kilka podstawowych rodzajów, a każdy z nich ma inne parametry i właściwości. Nieważne czy mamy wznieść wielki dach, czy tylko mały daszek. Warto dokładnie poznać możliwości i przeanalizować je z architektem odpowiedzialnym za budowę naszego domostwa. Który dach będzie dla Ciebie najlepszy?

Najpopularniejsze i najpowszechniejsze rodzaje dachów

Dachy przede wszystkim dzieli się ze względu na ich kształty. Mogą być jedno-,dwu-, a nawet cztero- lub wielospadowe, płaskie, mansardowe i namiotowe. Najczęściej wypływa to z konstrukcji i kształtu samego domu.

Dach jednospadowy nazywany inaczej pulpitowym

Jest skrajnie prosty w konstrukcji, gdyż składa się na niego tylko jedna, prosta połać. Połać opiera się na najwyższej ścianie domu i spływa płaszczyzną w dół. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpożarowe najczęściej zdarza się, że ściana pulpitowa wystaje trochę ponad krawędź dachu. Jest to rozwiązanie proste w budowie i dzięki swej konstrukcji naprawdę ekonomiczne. Nadaje się dla budynków o modernistycznej lub nowoczesnej formie.

Dach dwuspadowy

To najbardziej rozpowszechniona i tradycyjna forma dachu, którą zobaczyć można nawet na najwcześniej malowanych przedstawieniach domów u dzieci. Znana jest od wieków i wciąż cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, zwłaszcza w domach jednorodzinnych. Można na nią podstawić przy budynkach o nieskomplikowanym rzucie, gdzie bez problemu można wstawić dwie połacie dachu. Konstrukcja jest wciąż prosta i nie wymaga ogromu prac dekarskich i stolarskich. Najbardziej charakterystyczną cechą są trójkątne ściany szczytowe na poddaszu, powstające poniżej łączenia obu połaci.

Dach czterospadowy inaczej nazywany namiotowym lub kopertowym

Jak sama nazwa wskazuje do jego powstania potrzebne są cztery połacie. Są proste w budowie i pozwalają na wykorzystanie różnych, niewielkich w formie materiałów pokryciowych, jak wszelkie dachówki: ceramiczne lub betonowe itp.

Kształty wielospadowe

To najbardziej rozbudowana forma dachów, która łączy elementy różnego kształtu i wielkości. Może mieć kilka większych połaci i też dodatkowe małe daszki. Sprawdza się przy budynkach o skomplikowanym kształcie, gdzie trudno byłoby zbudować inne pokrycie. Wymaga zużycia sporej ilości materiałów oraz wymaga najwięcej pracy. Stąd należy też do jednych z najdroższych rozwiązań dachowych. Może być z powodzeniem kryty różnymi rodzajami pokryć.

Dachy płaskie

Na początku XX wieku były niezmiernie popularne w przypadku modernistycznych willi. Obecnie nie są już tak powszechne. Nazywane bywają również stropodachami, ponieważ stanowią rodzaj pośredniej formy między zwykłym stropem a dachem. Zazwyczaj dach tego typu ma konstrukcję żelbetową a nie drewnianą, a tworzy się go przez rozprowadzenie wylewki betonowej. Jeszcze 30 lat temu najczęściej pokrywano takie dachy papą – tanim i praktycznym rozwiązaniem. Teraz jednak odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz mas dachowych. Dachy płaskie są bardzo popularne w krajach basenu Morza Śródziemnego, gdzie nie ma ryzyka zalegania zwałów śniegu na dachu przez dłuższy czas, co może prowadzić do jego załamania.

Dach mansardowy

To piękny i bardzo dekoracyjny kształt dachu. Składa się z kilku połaci, z których każda z kolei ma dwie części: górną o mniejszym kącie nachylenia oraz dolną – bardziej spadzistą. Pozwala on na krycie różnych powierzchni, jednak trzeba pamiętać, że należy on do najbardziej skomplikowanych konstrukcji. Problemem są krokwie, które trzeba stawiać w miejscach załamania dachu, a konstrukcja znacząco zwiększa ich ilość. Wspomniane załamania to również miejsce, o które trzeba szczególnie zadbać, gdyż jeśli zostanie źle wykonane, może się tam zbierać woda, a wilgoć będzie się przedostawała do wnętrza domu. Ze względu na konstrukcję oraz sporą ilość pracy przy wznoszeniu dachu mansardowego, jest on zaliczany do najdroższych, ale też najbardziej efektywnych.

***

Wybór kształtu dachu w dużej mierze związany jest w rzutem samego domu. To on będzie go w największym stopniu determinował. Zastanówmy się również wcześniej, jakie pokrycie chcielibyśmy zastosować, gdyż nie w przypadku każdego dachu, każdy materiał będziemy mogli swobodnie i bezpiecznie zamontować. W innym razie możemy narazić się na niepotrzebne koszty, konieczność szybkiej zmiany pokrycia, a nawet na uszkodzenia dachu, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu ludzi. Miejmy to wszystko na uwadze, żeby wybrać najlepszy rodzaj dachu, który będzie nam odpowiadał pod względem funkcjonalności, estetycznym, a również będzie przyjazny dla naszego budżetu. Budowa domu niesie tak dużą ilość wydatków, że koniecznie trzeba szukać rozwiązań łączących dobrą jakość z odpowiednią ceną.