Nieruchomości

Kiedy wkraczamy w dorosłość czeka nas wiele ważnych wydarzeń, od których zależeć będzie nasze dalsze życie. Zakładanie rodziny, kupno pierwszego mieszkania czy domu… Jest to z jednej strony bardzo emocjonujące, z drugiej zaś niezwykle stresujące. Zakładanie rodziny jest indywidualną kwestią każdego człowieka i trudno tak naprawdę się do tego przygotować. Inaczej wygląda kupno pierwszego mieszkania czy innej nieruchomości – do tego wydarzenia możemy przygotować się na tyle, żeby zminimalizować związane z nim formalności, koszta, a przede wszystkim – nerwy.

Zakup nieruchomości – od czego zacząć

Kupno domu czy mieszkania jest bardzo kosztowne. Wiąże się z nim także mnóstwo dodatkowych kosztów, o których często zapominamy. Z tego też powodu na różnych etapach całego procesu natrafić możemy na niespodziewane sytuacje, które staną się przyczyną stresujących i kłopotliwych sytuacji. Z tego też powodu niezbędne jest ustalenie dokładnego i szczegółowego budżetu, który przeznaczyć planujemy na ten cel i to właśnie od tego warto rozpocząć naszą drogę do ostatecznego sfinalizowania zakupu. Do budżetu wliczyć możemy zarówno nasze własne oszczędności (czyli wkład własny), oraz kwotę, którą pożyczymy w ramach kredytu hipotecznego od banku. Kwota, na jaką możemy liczyć uzależniona jest od wielu czynników (naszych zarobków i innych przychodów, miesięcznych wydatków, liczby osób na utrzymaniu itp.). Na etapie ustalania budżetu należy też pamiętać o pozostałych kosztach, które wiążą się z zakupem nieruchomości oraz samym kredytem (np. opłacenie formalności, poniesienie prowizji od zakupu nieruchomości, koszty prac remontowych które będziemy musieli wykonać, zakup wyposażenia do mieszkania itp.).

Nieruchomość – tylko jaka?

Kiedy wiemy już, jaką kwotą na zakup dysponujemy nie pozostaje nic innego, jak zastanowić się nad tym, jaki typ i stan nieruchomości nas interesuje. Przede wszystkim do wyboru mamy oczywiście mieszkania w bloku i domy (wolnostojące, bliźniaki, szeregowce itp.). Dla jednych lepszym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania (zwykle tańszego, ale też ograniczającego nas pod wieloma względami, np. powierzchni), inni wolą swobodę i komfort, jaką daje zakup domu (droższy, ale też większy, zwykle z ogrodem, w spokojnej okolicy itp.). Kolejną kwestią jest stan mieszkania czy domu. Do wyboru mamy nieruchomości ze stanu pierwotnego czy wtórnego. Ponadto duże znaczenie ma także lokalizacja. Dla niektórych idealnym wyjściem będzie centrum miasta, inni lepiej odnajdą się na spokojnych przedmieściach.