Pilniki ślusarskie jako podstawowe narzędzie wykańczające

Pilnik obrotowy to narzędzie ślusarskie, które stosuje się do usuwania materiału w formie przypominającej frezowanie. Pilniki obrotowe stosuje się razem z obrabiarkami pneumatycznymi lub z napędem elektrycznym i służą najczęściej do obróbki ręcznej. Można nimi szlifować spoiny, załamywać krawędzie oraz obrabiać wszelkie trudno dostępne miejsca. Wykonane są one z materiałów spiekanych co zapewnia narzędziom dużą twardość ( https://artykulytechniczne.pl/narzedzia-slusarskie.html ) . Pilniki obrotowe węglikowe więc nadają się do obrabiania takich materiałów jak: stal nierdzewna, żeliwo, stal, stopy aluminiowe, ceramikę lub stopy tytanowe. Cechą charakterystyczną obróbki pilnikami obrotowymi są bardzo wysokie prędkości obrotowe narzędzia, które mogą dochodzić nawet do 75 tysięcy na minutę.

Budowa pilnika obrotowego do stali oraz innych materiałów

Pilnik obrotowy składa się głównie z trzpienia oraz główki roboczej. Cechą charakterystyczną każdego pilnika obrotowego węglikowego do stali jest średnica główki roboczej, która wynosi zazwyczaj od 3 mm do 20 mm. Trzpień spełnia dodatkowo rolę chwytu, który mocuje się w dedykowanej maszynie, która wprawia narzędzie w ruch obrotowy.

Materiałem używanym do budowy narzędzia jest zazwyczaj stal szybkotnąca lub węglik spiekany. Główka robocza może być mocowana do trzpienia na kilka sposobów. Istnieją pilniki, gdzie główka jest lutowana, wkręcana lub zgrzewana do trzpienia. Można też spotkać narzędzie jednolite, czyli takie w którym główka oraz trzpień są wykonane z tego samego kawałka materiału.

pilnik obrotowy płomieniowy

Główka robocza może posiadać wiele kształtów, które stosuje się w różnych obróbkach. Kształt walcowy najlepiej nadaje się do obrabiania i szlifowania płaskich powierzchni. W tym przypadku ostrza znajdują się jedynie na bocznych powierzchniach narzędzia. Można też spotkać rodzaj pilnika walcowego czołowego w którym ostrza umiejscowione są także na czole pilnika. Takim narzędziem można obrabiać zarówno powierzchnie boczne jaki i czołowe na przykład wszelkiego rodzaju rowków. Pilnik zaokrąglony lub sferyczny, w którym główka posiada kształt kuli, najlepiej nadaje się do obrabiania spoin. Do obróbki miejsc, gdzie dostęp jest ograniczony ( na przykład powierzchnie między kołami zębatymi ), warto zastosować pilnik łukowy lub stożkowy, których kształt główki przypomina stożek. Pilnik obrotowe posiadają jeszcze wiele innych odmian kształtowych.

Najczęściej można kupić cały zestaw, który zawiera główki o różnych kształtach dostosowanych do obrabiania zróżnicowanych powierzchni. Przed obróbką przy wyborze odpowiedniego pilnika należy wziąć też pod uwagę rodzaj materiału. Kiedy spodziewamy się bowiem podczas skrawania wióra ciągłego, należy zastosować pilnik o mniejszej liczbie ostrzy na obwodzie oraz z głębszymi rowkami, które skuteczniej odprowadzą wiór z miejsca obróbki. Można spotkać specjalne pilniki obrotowe do metalu ( https://artykulytechniczne.pl/pilniki-obrotowe.html ) , które na swoich krawędziach skrawających posiadają specjalne łamacz wióra, które pomagają rozdrobnić długie odcinki wiórów.

Jak używać pilników obrotowych do metalu

Podczas obróbki, ważne jest aby dobrać odpowiednią prędkość obrotową maszyny, w której zamocowany zostanie pilnik. Największe prędkości powinno nastawiać się w przypadku obrabiania wszelkiego rodzaju stali lub żeliwa. Mniejsze prędkości są dedykowane dla stopów aluminium, miedzi oraz tytanu.

pilnik obrotowy do metalu

Bardzo ważnym aspektem budowy każdej główki roboczej w pilniku obrotowym jest kształt jej ostrzy . Najczęściej spotykany jest typ ostrzy naprzemienne – skośne. Ich zaletą jest największa wydajność spośród wszystkich rodzajów główek roboczych. Stosuje się je głównie do obrabiania: stali zwykłej oraz nierdzewnej, żeliwa, materiały żaroodporne oraz hartowane. Pilik obrotowy może posiadać też ostrza proste. Są one stosowane głównie w przypadku obrabiania materiałów o niskiej twardości. Stosowane są głównie do obróbki stopów aluminium lub tworzyw sztucznych. W zależności od rodzaju wybranego ostrza można też spodziewać się różnej chropowatości oraz wydajności obróbki. Proste rowki będą wytwarzać powierzchnię o małej chropowatości, lecz obróbka będzie mało wydajna. Zasadą jest, że wraz ze zwiększaniem się skosów ostrzy, zwiększa się wydajność skrawania pilnikami.

Artykuł napisany przez zespół Artykuły Techniczne