Tynk mozaikowy – sposób na ładne i trwałe wykończenie elewacji budynku

Tynk mozaikowy od lat zyskuje na popularności. Okazuje się bowiem, że połączenie żywicy i ziarenek kwarcu może tworzyć nie tylko ciekawą strukturę, ale również trwałe zabezpieczenie elewacji na wiele lat.

Tynk mozaikowy to nic innego jak mieszanka różnego rodzaju tworzywa kwarcowego z żywicą epoksydową. Taka mieszanka łączy w sobie dużą elastyczność i szczelność żywicy oraz odporność na ścieranie jaką dają ziarenka kwarcu. Elewacja pokryta masą tynku mozaikowego jest więc zabezpieczona przed uszkodzeniem mechanicznym oraz wilgocią. Te dwie cechy wpływają na zastosowanie tynku mozaikowego w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz większy kontakt z wilgocią.

Zalety tynku mozaikowego

Jeśli szukasz sposobu na zabezpieczenie elewacji, to tynk mozaikowy może być bardzo dobrym wyborem. W ofercie producentów można spotkać pokaźną liczbę dostępnych wariantów kolorystycznych oraz kilka wariantów samej wielkości ziaren. Dzięki temu możemy wybrać odpowiedni rodzaj tynku dostosowany do naszych potrzeb. Jeśli jednak to jest niewystarczające to niektórzy producenci, posiadają w swojej ofercie tynk mozaikowy z dodatkami brokatu, który jest dedykowany do zastosowania wewnątrz pomieszczeń.

Jeśli planujesz zabezpieczyć ścianę budynku tynkiem mozaikowym, warto sprawdzić produkty, które posiadają w składzie absorber promieni ultrafioletowych. Dzięki temu zarówno ściana, jak i sam tynk są zabezpieczone przed szkodliwym działaniem UV.

Jaki tynk mozaikowy wybrać do zabezpieczenia elewacji budynku? Sprawdź tynk Baumit i Quick-Mix

Istnieje wiele firm produkujących tynk mozaikowych, praktycznie każda z nich posiada od kilkunastu do kilkudziesięciu wariantów tego produktu, którą firmę warto więc wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak patrząc po wyborze profesjonalnych firm remontowych i budowlanych, produkty firmy Baumit i Quick-Mix są zdecydowanie często przez nie wybierane.

W obu przypadkach firmy oferują całkiem pokaźną paletę wzorów tynku mozaikowego o zróżnicowanej gradacji ziarna. Jeśli chodzi o ofertę firmy Baumit, tu do dyspozycji mamy tynk mozaikowy:

Baumit MosaikTop, Baumit MosaikSuperfine oraz Baumit CrativeTop. W przypadku firmy Quick-Mix oferta jest podzielona na BUP tynk mozaikowy i BUP Natura.

Gdzie kupić tynk mozaikowy?

Tynk mozaikowy możemy kupić praktycznie w każdym większym sklepie budowlanym, hurtowni czy markecie. Jednak przed zakupem tego produktu trzeba sprawdzić jedną bardzo ważną informację, jaką jest zgodność partii wyprodukowanych materiałów. O ile zakup kleju czy szpachli z tej samej partii nie ma znaczenia, to w przypadku tynku mozaikowego może to mieć na efekt końcowy. Tynk mozaikowy wyprodukowany w tej samej partii daje nam pewność, że po jego nałożeniu nie zobaczymy różnicy w odcieniach nakładanej masy. Dlatego też kupując tynk mozaikowy, warto kupić go w hurtowni budowlanej, gdzie często jest on dostępny w bardzo dużych ilościach pochodzących z jednej serii czy partii. Sam zakup nie powinien być również obliczony bez odpowiedniego marginesu. Grubość masy tynku mozaikowego jest definiowana przez grubość jego ziaren kwarcu, tak więc w przypadku tynku o różnej grubości ziaren może się okazać, że zużyjemy o kilka kilogramów więcej masy, niż wyszło nam to z obliczeń.

Jak nakładać tynk mozaikowy?

Nakładanie tynku mozaikowego wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim masę możemy nakładać w ściśle określonym przedziale temperatur, który zalecany jest przez producenta. Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na jakość nakładanej powłoki jest wilgotność powietrza oraz nasłonecznienie w miejscu nakładania. Tu powinniśmy unikać mocnego nagrzania powierzchni, na której chcemy nałożyć gotową masę. Podczas nakładania tynku powinniśmy pamiętać również o tym, by cała powierzchnia ściany była pokryta masą bez robienia przerwy. Masa tynkarska bardzo szybko wiąże i dołożenie kolejnej części tynku może być widoczne na ścianie. Dlatego powinniśmy kłaść masę od narożnika do narożnika bez przerwy w nakładaniu.