Budżet na zakup nieruchomości

Zakup nieruchomości może nas kosztować dużo pieniędzy, czasu i nerwów. Jeśli jednak odpowiednio podejdziemy do całego procesu części stresujących sytuacji powinno udać nam się uniknąć.

Ustal swój budżet

Najważniejszą kwestią jest dokładne ustalenie budżetu, jakim dysponować będziemy na ten konkretny cel. Niestety zwykle koszta, jakie musimy ponieść są bardzo wysokie, dlatego też mało kto ma możliwość sfinansowania zakupu nieruchomości z własnych oszczędności. Na szczęście w sytuacji braku większej gotówki z pomocą przychodzą banki, gdzie mamy możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Jest to procentowa pożyczka przeznaczona właśnie na ten cel – zakupu, budowy bądź remontu nieruchomości. Oczywiście nie wystarczy wejść do banku i poprosić o przyznanie dowolnej kwoty kredytu. Ta jest uzależniona od naszej zdolności kredytowej, która z kolei zależy od czynników takich, jak: nasze miesięczne przychody i wydatki, kwoty innych kredytów i zobowiązań finansowych, liczba osób na utrzymaniu w gospodarstwie domowym itp.

Remont, wyposażenie domu – pamiętaj o dodatkowych wydatkach

Już na etapie planowania budżetu, jaki przeznaczyć planujemy na zakup nieruchomości należy pamiętać o dodatkowych kosztach, które na różnych etapach przyjdzie nam ponieść. Sama cena za mieszkanie, dom czy działkę to tylko początek. Jeśli korzystamy z usług pośrednika sprzedaży czy biura sprzedaży nieruchomości musimy liczyć się z koniecznością uiszczenia kwoty prowizji, wynoszącej zwykle kilka (<3) procent wartości mieszkania czy domu. Przy cenach nieruchomości daje to zwykle kilka – kilkanaście dodatkowych tysięcy. Z koniecznością wniesienia opłat wiążą się także niektóre formalności, którym musimy podołać, aby legalnie nabyć nieruchomość. A to jeszcze nie koniec. Jeśli zdecydujemy się na mieszkanie albo dom z rynku pierwotnego, prosto od dewelopera, jego stan techniczny będzie co prawda bez zarzutu, ale konieczne będzie wykonanie prac wykończeniowych (w zależności od standardu nabytego lokalu. Nieruchomości z drugiej ręki mogą natomiast wymagać przeprowadzenia prac remontowych, często gruntownych. Wymiana instalacji czy okien to prace, bez których ciężko rozpocząć normalne życie. Do tego dochodzą jeszcze różnego rodzaju akcesoria do domu, które musimy zakupić. Oczywiście kompletne wyposażenie domu może trochę poczekać, jednak niektóre akcesoria do domu – sanitariaty, łóżka itp. niezbędne są „na już”. Jeśli pod uwagę weźmiemy to wszystko już na etapie ustalania budżetu zwykle udać powinno się nam uniknięcie wielu przykrych niespodzianek.