Czym możemy pokryć dach?

Wykańczanie zewnętrznej części domu, gdy kładzione jest pokrycie dachowe oraz układany ozdobny klinkier, to bardzo ważna faza podczas budowy domu. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się z wykończonego budynku i zająć się wnętrzem, trzeba znaleźć odpowiednie pokrycie dachowe, które ochroni nasz dom przed warunkami atmosferycznymi oraz doda mu charakteru. Jakie są najbardziej popularne rodzaje? Co można położyć na dachu?

Na początek krótka definicja

Pokrycie dachowe to nic innego jak zewnętrzna warstwa połaci dachowej, która ma za zadanie ochronić budynek przed deszczem, wilgocią, wiatrem, hałasem czy słońcem dla bezpieczeństwa i komfortu wszystkich mieszkańców. Rodzaj pokrycia wymuszany jest niejako przez rodzaj konstrukcji dachowej, jaka została użyta, choć niektóre materiały są bardziej uniwersalne niż inne. Jakie mogą być konsekwencje, jeśli zdecydowalibyśmy się na niewłaściwe pokrycie, położone na konstrukcję dachową? Może to prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, jak zniszczenie samego dachu oraz spore straty finansowe. A na to chyba nikt z nas nie chce sobie pozwalać. Budowa domu sama w sobie jest sporym wydatkiem, więc szkoda dokładać sobie dodatkowych.

Różne rodzaje pokryć dachowych

Istnieje kilka podstawowych pokryć dachowych, które stosuje się powszechnie w polskim budownictwie. Każde z nich ma trochę inną specyfikację oraz cechy, dlatego dobrze zapoznać się z nimi wszystkimi, zanim podejmiemy końcową decyzję o zakupie i montażu.

Dachówki ceramiczne

Od wielu, wielu lat należą do najpopularniejszych pokryć dachowych. Z lekkimi modyfikacjami w kształcie i surowcu towarzyszą człowiekowi od tysiącleci. Jak powstaje dachówka? Produkuje się ją z wypalanej gliny (obecnie w przeróżnych kolorach i kształtach), dzięki czemu jest bardzo odporna na zmiany warunków atmosferycznych. Są niewielkie, a w przypadku zniszczenia poszczególnych elementów, można łatwo dokonać naprawy lub wymiany. Sam proces montażu jest niestety dość pracochłonny, a materiał ze względu na swój ciężar wymaga wytrzymałej konstrukcji więźby. To rozwiązanie estetyczne i trwałe.

Dachówki bitumiczne (gont bitumiczny)

W budowie podobne są do zwykłych płatów papy. W ramach konstrukcji znajduje się celulozowy lub z włókna szklanego rdzeń, oblany masą asfaltową, pokrytą granulatem z wierzchu. Dachówki tego typu są bardzo odporne na odkształcenia, zmiany temperatury i wilgoć. Są również ognioodporne i dosyć lekkie, więc inaczej niż klasyczne dachówki nie wymagają aż tak solidnej więźby. Występują w wielu wariantach kolorystycznych i kształtach.

Dachówki betonowe

Produkty tego typu mają podobne właściwości do tradycyjnych dachówek ceramicznych. Różnią się tylko zastosowanym materiałem, który jest zdecydowanie bardziej trwały na uszkodzenia mechaniczne niż zwykła ceramika. Z tego też powodu osoby, szukające alternatywy dla klasycznych pokryć, najczęściej decydują się właśnie na nie. Produkowane są w takich samych kształtach i kolorach, jak ceramiczne odpowiedniki.

Blachodachówki

Spotyka się je często. Mogą pojawiać się jako płaskie płaty lub z estetycznymi profilowaniami. Sercem konstrukcji jest rdzeń ze stali lub aluminium, pokryty kilkoma warstwami ochronnymi. Są bardzo wytrzymałe, a w zależności od jakości samego produktu, mogą wytrzymać nawet powyżej 100 lat. Największą zaletą tego typu pokrycia jest jego niska cena, duża lekkość materiału oraz bardzo prosty montaż.

Papy

Obecnie staje się mniej popularna i coraz częściej jest wypierana przez gont bitumiczny. Kładzie się ją zazwyczaj warstwowo oraz mocuje dzięki systemowi wkrętów lub gwoździ. Następnie konieczne jest jeszcze uszczelnienie całości. Pojawiły się również praktyczne papy samoprzylepne, które dodatkowo ułatwiają montaż. Nie należą do najbardziej eleganckich rozwiązań, jednak stosuje się je zwykle na płaskich dachach, z tego też powodu są dość słabo widoczne.

Dachowe płyty

Nie spotyka się ich jeszcze często, choć trafiają się już z wolna na zadaszeniach w budynkach przemysłowych oraz na bardzo lekkich konstrukcjach dachowych. Mają zazwyczaj spore rozmiary i pozwalają na szybki i łatwy montaż. Wykonuje się je z mas bitumicznych, ceramicznych lub najczęściej obecnie z tworzyw sztucznych.

Masy dachowe

Można również rozważyć zastosowanie specjalnej masy bezspoinowej, o właściwościach upodabniających ją do wylewki samopoziomującej. Wylewa się ją na podkład (np. papę, drewniane płyty, blachę itp.). Podstawowym plusem jest uzyskanie jednolitej, gładkiej powierzchni, która jest w pełni odporna na zmienne warunki atmosferyczne oraz wiatr i wilgoć. Nadaje się jednak wyłącznie do pokrycia płaskich dachów.

***

Budowanie domu to długofalowy proces, który musi być dokładnie zaplanowany od samego początku. Wybór pokrycia dachowego będzie w znaczny sposób wpływał na późniejszy komfort użytkowania budynku, warto zatem poświęcić mu więcej czasu i wybrać materiał, który zapewni nam ciepło, ochronę przed wilgocią i wiatrem oraz będzie się pięknie prezentował na powierzchni dachu naszego wspaniałego, nowego domu.