Zastanawiasz się, jaki materiał wybrać do wykończenia mieszkania? Szukasz czegoś innego niż tradycyjne płytki kamienne? Na rynku znajdziesz obecnie mnóstwo różnych możliwości na sfinalizowanie budowy czy remontu. Jedną z nich jest fornir kamienny. W tym artykule dowiesz się, jakie zalety ma ten kamień dekoracyjny, gdzie możesz go zastosować, jak go zamontować i jak o niego dbać. Zapraszamy!
Jakie zalety ma fornir kamienny? 5 korzyści
Wykończenie ścian wykonane z kamiennego forniru wyróżnia się 5 zaletami, takimi jak:
1. Trwałość
Jak sama nazwa wskazuje, fornir kamienny jest wyprodukowany z kamienia. Dzięki temu charakteryzuje się ponadprzeciętną wytrzymałością. To szczególnie ważne w kwestii wykańczania domowych ścian. Zastosowanie tego kamienia naturalnego sprawi, że Twoje ściany nie będą wymagały żadnych estetycznych ingerencji przez kilka (naście) kolejnych lat. Na tym polu tapeta kamienna zdecydowanie wygrywa z klasyczną tapetą z papieru. Fornir kamienny jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego zastosowanie forniru kamiennego możesz rozszerzyć – tapety kamienne świetnie sprawdzą się również na zewnętrznych ścianach budynku jako kamień elewacyjny.
2. Niska waga
Fornirów kamiennych nie dotyczy problem sporej ilości materiałów wykończeniowych. Tapeta z kamienia jest wyjątkowo lekka. Metr kwadratowy forniru kamiennego waży około 1,5 kg. To wynik nieosiągalny dla np. tradycyjnych płytek kamiennych. Z kamiennym fornirem wykończenie salonu, czy innej dowolnej powierzchni to bardzo przyjemna sprawa. Nie musisz zamartwiać się o kwestię wagi i kilkanaście innych spraw, które mogą sprawiać problemy, jak np. montaż.
3. Łatwy montaż
Znikoma waga sprawia, że montaż forniru, czy jego przenoszenie jest wyjątkowo łatwe. Ale lekkość to nie jedyna zaleta tego kamienia naturalnego przy montażu. Przeglądając w sklepach internetowych kolejne zdjęcia, możesz tego nie zauważyć. Ale w praktyce – fornir kamienny jest niesamowicie giętki i elastyczny. Dzięki temu jego montaż jest stosunkowo prosty – nie wymaga profesjonalnych narzędzi, czy wieloletniego doświadczenia w branży budowlanej. Fornir nie kruszy się przy zginaniu oraz charakteryzuje go duża wytrzymałość na wszelkie uszkodzenia (które mogą się trafić przy montażu).
4. Szerokie zastosowanie
Fornir to rodzaj materiału, który możesz zastosować na dowolnie wybranej powierzchni. Docenisz to głównie przy projektowaniu ścian w nieszablonowo stworzonych miejscach. “Niewymiarowe” powierzchnie między szafkami kuchennymi czy wokół blatów kuchennych potrafią zniszczyć wiele planów aranżacji wnętrz. Takie niestandardowe miejsca wykluczają zastosowania standardowych rozwiązań jak np. płytki kamienne. Z pomocą przychodzi kamień naturalny – fornir kamienny, który nie sprawi problemu przy montażu nawet w najbardziej problematycznych miejscach.
5. Cena
Forniry kamienne są stosunkowo tanie względem swoich wykończeniowych konkurentów. To duży plus przy obecnych cenach wszelkich materiałów budowlanych. Atrakcyjne ceny zakupu forniru znacznie ułatwiają optymalizację wydatków przy budowie, czy remontu domu.
Chcesz wykończyć swoje mieszkanie trwałym materiałem o szerokim zastosowaniu, którego montaż jest prosty i stosunkowo tani? Przejdź na stronę https://kamiennewnetrza.pl/kamien-naturalny/fornir-kamienny – wyposaż się w fornir kamienny i ciesz się 5 poznanymi zaletami.
Kamienny fornir – Gdzie można go zastosować?
Dzięki dużej odporności na uszkodzenia oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak promieniowanie UV, czy wilgoć – fornir kamienny można zastosować praktycznie wszędzie. Sprawdzi się zarówno w formie wykończenia ścian w domu, jak i w roli zewnętrznej elewacji.
Czy trzeba impregnować ten kamień dekoracyjny? Forniry kamienne – Konserwacja
To zależy od umiejscowienia materiału. W przypadku miejsc, gdzie fornir jest narażony na wilgoć oraz działanie cieczy – powinieneś wykonać impregnację. Taki zabieg znacząco wydłuży okres eksploatacji materiału. Do takich miejsc z pewnością zaliczymy kuchnię, elewacje zewnętrzne i łazienkę. W pomieszczeniach nienarażonych na ponadprzeciętne wchłanianie wilgoci – impregnacja nie jest niezbędna.
Czym przecinać fornir kamienny? Montaż forniru – Niezbędne narzędzia
Nie ma na to konkretnej reguły. Możesz wykorzystać praktycznie dowolne, wygodne narzędzie. Arkusze forniru świetnie tnie się gilotyną, nożem do tapet, nożyczkami, piłą ręczną, nożem na prowadnicach. Każdym z wymienionych narzędzi sprawnie i precyzyjnie przetniesz fornir kamienny. Jeśli jednak zależy Ci na najwyższej precyzji oraz jakości cięcia – wykorzystaj piłę mechaniczną wyposażoną w tarczę do kamienia. Z takim narzędziem wyjątkowo dokładnie przetniesz materiał – bez pojawienia się na nim żadnych szarpnięć, czy innych uszkodzeń. Przy cięciu forniru kamiennego musisz pamiętać jeszcze o jednej bardzo ważnej kwestii.
Podczas cięcia oraz montowania materiału w powietrzu będzie unosił się pył krzemionkowy. Unikaj jego wdychania. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań z materiałem zadbaj o kwestie wentylacji pomieszczenia.
Przyklejanie forniru – Jaki klej wykorzystać do montażu forniru kamiennego?
Świetnym wyborem będzie przyklejenie forniru przy pomocy kleju kontaktowego. To praktyczny produkt charakteryzujący się wygodnym sposobem aplikacji.