Kołdry to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej sypialni. Ich zadaniem jest przede wszystkim utrzymywanie ciała osoby śpiącej w optymalnej temperaturze. Zły dobór kołdry lub jej słaba jakość to częste powody problemów ze snem! Bowiem brak komfortu termicznego to przyczyna płytkiego snu i regularnych przebudzeń. Jak dbać o kołdry, aby jak najdłużej pełniły efektywnie swoją rolę?
Jak czyścić kołdry?
Czyszczenie kołder ma ogromne znaczenie dla higieny panującej w sypialni. Podstawowym krokiem jest wietrzenie. Jest ono niezbędne dla zapobiegania powstawaniu wilgoci. Ten proces ma szczególne znaczenie przede wszystkim dla osób posiadających kołdry, których nie można prać. Bezpieczne jest też odkurzanie – przy użyciu miękkiej nasadki. Jednak przed rozpoczęciem czyszczenia należy zawsze przeczytać zalecenia producenta znajdujące się na etykiecie. Kołdry, które można prać, należy czyścić stosując bezpieczne detergenty. Idealna sytuacja ma miejsce wówczas, gdy pralka jest wyposażona w program dedykowany tkaninom delikatnym. Nie można zapomnieć o tym, że kołder nie należy prać w nadmiernie gorącej temperaturze! Mogłoby to uszkodzić wypełnienie.
Jaką kołdrę najłatwiej czyścić i przechowywać?
Najlepszy komfort termiczny gwarantują z reguły kołdry naturalne. Jednak kwestia przechowywania i czyszczenia jest zdecydowanie prostsza w przypadku modeli syntetycznych Ich pranie jest bezpieczne, a zastosowanie delikatnego wirowania znacznie przyspiesza wysychanie. Dodatkowym atutem jest to, że kołdry syntetyczne można bezpiecznie rolować, a dzięki temu nie zajmują dużo miejsca – w swoich szafach mogą je umieszczać nawet posiadacze niewielkich mieszkań.
Najważniejsze zasady dotyczące przechowywania kołder
Przechowywanie kołder jest tak samo ważne, jak ich czyszczenie. Jakich zasad warto przestrzegać, aby nie niszczyły się leżąc w szafie?
-
Czystość – przed umieszczeniem w szafie, kołdra powinna zostać wyprana, wysuszona i wywietrzona.
-
Ochrona przed kurzem – najlepszym sposobem jest umieszczenie kołdry w specjalnym pokrowcu. Nie będzie wtedy konieczne wrzucanie jej do pralki przed pierwszym użyciem.
-
Suche miejsce – miejsce przechowywania powinno być suche. Wilgoć bardzo szybko doprowadzi do zniszczenia kołdry i sprawi, że będzie trzeba ją wymienić na nową.
-
Unikanie zgnieceń – odkształcenia sprawiają, że kołdra traci swoją objętość, a korzystanie z niej jest mniej komfortowe.
Bez dobrej kołdry praktycznie niemożliwe jest wypracowanie zdrowych nawyków sypialnianych. Warto więc kupić egzemplarz wysokiej jakości, a następnie dbać o jego czyszczenie i przechowywanie.
Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl.