Kiedy wykańczamy dach w naszym pięknym, nowym domu zbliżamy się do zakończenia bardzo ważnego etapu budowy, gdy budynek będzie już stał w całości i zacznie się proces wykańczania wnętrza i elewacji. Istnieje wiele różnych rodzajów pokryć dachowych: od dachówek ceramicznych, betonowych, przez blachodachówki, blachy aż po papy i inne produkty w formie masy. Na który warto się zdecydować w przypadku domu mieszkalnego, a który lepiej sprawdzi się na zabudowaniach przemysłowych lub technicznych?
Czym są pokrycia dachowe?
Według najprostszej definicji to nic innego jak zewnętrzna powłoka połaci dachowej. Do jej podstawowych zadań należy ochrona budynku przed czynnikami zewnętrznymi: deszczem, wiatrem, wilgocią czy promieniami słonecznymi. Na wybór pokrycia największy wpływ ma konstrukcja dachowa, która została użyta w budowie naszego domu. Niektóre materiały są bardziej uniwersalne, inne wymagają bardzo konkretnej technologii. Dach ma służyć bezpieczeństwu i komfortowi domowników, warto więc przyjrzeć się charakterystyce poszczególnych pokryć i znaleźć to, które sprosta naszym oczekiwaniom i wymaganiom konstrukcji.
Czym możemy pokryć dach?
Jak już zostało to wcześniej powiedziane, istnieje wiele produktów, które różnią się między sobą zdecydowanie parametrami. Do wciąż najpopularniejszych i cieszących się największą sławą należą bez wątpienia dachówki.
Dachówki
To wciąż rodzaj pokrycia, na który ludzie decydują się najczęściej. Warto wiedzieć, że oprócz tradycyjnych ceramicznych, powstało również kilka innych wersji, które mogą sprawdzić się nawet lepiej na naszych dachach.
Dachówka ceramiczna. Zacznijmy jednak od klasyki. Dachówka ceramiczna towarzyszy architekturze od tysiącleci. Jej konstrukcja oraz zastosowany rodzaj surowca nieco się zmienił na przestrzeni tego czasu, jednak zasadniczy trzon, pozostał bez zmian. Produkuje się ją z gliny wypalanej. Sprawia to, że produkt jest bardzo odporny na warunki klimatyczne: nasłonecznienie, zmienne temperatury, wiatr. Niestety ma stosunkowo niewielką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wytwarza się je w różnych kształtach i kolorach, a dzięki niewielkim rozmiarom w przypadku zniszczenia poszczególnych elementów, można łatwo dokonać wymiany. Niestety ze względu na spory ciężar wymagają bardzo solidnej konstrukcji dachowej, żeby można było je bezpiecznie zamontować.
Dachówka betonowa. Obecnie częstą alternatywą dla klasycznego rozwiązania staje się dachówka wykonana z betonu. Ma niemal identyczne parametry, jak poprzedniczka, choć wykazuje jedną zasadniczą zaletę – jest zdecydowanie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Występuje w takich samych kształtach, jak klasyczna wersja.
Blachodachówki
To rozwiązanie stosowane najczęściej ze względu przede wszystkim na swoją atrakcyjną cenę. Dawniej występowały wyłącznie w formie płaskich arkuszy. Obecnie można znaleźć produkty o różnych, estetycznie wyglądających profilach. Wykazują się olbrzymią wytrzymałością i lekkością, dzięki czemu nie wymagają bardzo wytrzymałej konstrukcji dachowej. Są szybkie w montażu i według zapewnień producentów mogą bez problemu przetrwać stulecia, wciąż zachowując swoje dobre parametry.
Papy i folie
Współcześnie odchodzi się od nich coraz częściej, choć wciąż można jeszcze zobaczyć wiele starych pokryć z zastosowaniem tego materiału. Papy kładzie się warstwami, a następnie mocuje przy pomocy gwoździ lub wkrętów. Później całość konstrukcji dodatkowo się uszczelnia. Można również rozważyć zakup papy samoprzylepnej, dostępnej od jakiegoś czasu w składach budowlanych. Zaletą tego materiału jest jego niska cena. Nie należy od jednak do wykończeń o wysokiej estetyce.
Płyty dachowe
Nie są jeszcze bardzo popularne, choć zyskują jednak wciąż nowych zainteresowanych. Można je z powodzeniem zastosować na lekkich daszkach (np. garaże lub wiaty przydomowe). Wyróżniają je spore rozmiary. Dodatkową zaletą jest łatwy i naprawdę szybki montaż. Z czego są zrobione? Zazwyczaj jest to masa ceramiczna, bitumiczna lub z tworzyw sztucznych.
Masy dachowe
Oprócz samych płyt, można również znaleźć masy dachowe, które pozwalają na uzyskanie bezspoinowego pokrycia dachowego. Jaka jest zaleta takiego rozwiązania? Lepsza ochrona przed wpływem środowiska zewnętrznego (wilgocią i wiatrem). Nie można jednak zapominać, że tego typu produkt sprawdzi się wyłącznie na całkowicie płaskim dachu. W przypadku choćby niewielkiego spadku, zacznie tworzyć zacieki lub wręcz spływać z powierzchni naszego dachu.
***
Na co najlepiej się zdecydować, pokrywając dachy? Wszystko zależy od naszych potrzeb i oczywiście budżetu, gdyż nie ukrywajmy pokrycie dachowe, nawet jeśli zdecydujemy się na któryś z tańszych wariantów, nie należy do małych wydatków. Dachówka jest zawsze najbardziej eleganckim rozwiązaniem, choć wymagają sporo zachodu. Blachy miewają sporo zalet i wyróżniają się olbrzymią wytrzymałością. Decyzja należy do nas, dobrze jednak wcześniej skonsultować się z architektem oraz specjalistami od pokryć dachowych, żeby wybrać najlepszy w naszym przypadku produkt i nie przepłacać bez potrzeby.