Wewnętrzne drzwi do naszych domów mogą mieć różne oblicza, które możemy swobodnie dobierać ze względu na nasze preferencje indywidualne, styl naszych wnętrz oraz możliwości finansowe. Jakie są dostępne na rynku drzwi do domu?
W przypadku drzwi oferta, którą możemy znaleźć na rynku jest naprawdę olbrzymia, a producenci wciąż zaskakują nas nowymi rozwiązaniami. Towary mogą się różnić konstrukcją, wykończeniem, a także sposobem otwierania. O czym powinniśmy bezwzględnie pamiętać, wybierając się na zakupy?
Podział drzwi do domu ze względu na otwieranie
Do każdego typu wnętrza można wybrać idealne drzwi, które będą się otwierać w odpowiedni sposób. Jakie są podstawowe rodzaje?
Drzwi rozwierane
Najczęściej stosowanym rodzajem drzwi są te rozwierane, które mogą występować w wersji prawo lub lewostronnej. Łatwo to rozpoznamy, patrząc na miejsce zamontowania zawiasów. Jeśli stojąc przed drzwiami, widzimy je lewej stronie, będą lewe. Jeśli natomiast są po prawej, prawe. Możliwe są również wersje dwuskrzydłowe w domach, które będą się pięknie prezentować, jeśli posiadamy trochę więcej przestrzeni w domu. Jakie są zalety tego rozwiązania? To zazwyczaj najtańsza opcja, która nie wymaga specjalnego przystosowywania ściany i framugi do montażu, który jest szybki i łatwy.
Drzwi przesuwne
Drugim rodzajem, zyskującym coraz większą popularność są drzwi przesuwne. Montuje się je na specjalnych szynach i podwiesza na wózkach. Prowadnice umieszcza się nad otworami drzwiowymi. Skrzydło może zachodzić na ścianę lub chować się w specjalnej kasecie. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, musimy pamiętać, że będzie się on wiązał z większym remontem i wyburzeniem części ściany. Dlatego warto zaplanować ich montaż jeszcze na etapie wykańczania wnętrz. Mają one również zasadniczą przewagę na drzwiami rozwieranymi – świetnie sprawdzają się w niewielkich, ciasnych pomieszczeniach, gdyż nie zajmują dodatkowego miejsca po otwarciu. Coraz częściej są wykorzystywane nie tylko w sypialniach i przedpokojach, ale również salonach.
Drzwi harmonijkowe
Trzecim wariantem są drzwi harmonijkowe, zbudowane z kilku pionowych elementów, które można składać częściowo lub w całości. Podobnie jak we wcześniejszym typie, tak i tu drzwi montuje się na specjalnej szynie.
Drzwi harmonijkowe
Z kolei drzwi wahadłowe to rozwiązanie często spotykane w miejscach publicznych (szpitalach, biurowcach, hotelach). Nie są równie popularne w domach prywatnych.
Podział drzwi ze względu na konstrukcję
Można wydzielić dwie podstawowe formy konstrukcji drzwiowej:
– płycinową, gdzie skrzydło jest zbudowane z ramy i wypełniających ją płycin. Rama najczęściej jest wykonana z drewna, z kolei płyciny mogą być drewniane, ze sklejki lub szklane.
– płytowej, czyli jednorodnej i jednolitej płyty, najczęściej wiórowej lub kartonowe o budowie plastra miodu.
Z czego mogą być zrobione drzwi?
Do produkcji drzwi stosuje się wiele różnych materiałów.
Drzwi drewniane
Najpowszechniej stosowanym od wieków materiałem do produkcji drzwi jest drewno. Może być lite lub klejone warstwami, co daje mu zdecydowanie lepsze parametry i sprawia, że drzwi są mniej podatne na wypaczenia. Ponadto drugie rozwiązanie jest dużo bardziej ekonomiczne. Jeśli chcemy kupić drzwi drewniane, możemy wybierać spośród lokalnych, różnych gatunków takich, jak: dąb, sosna, buk. Dużym zainteresowaniem cieszą się również gatunki egzotyczne, które znów stały się jednym z obowiązujących trendów aktualnego sezonu.
Warto dobrze zastanowić się nad naszymi potrzebami, zanim zdecydujemy się na konkretny produkt. Poszczególne rodzaje drewna mają zupełnie inne parametry i wytrzymałość na warunki atmosferyczne lub uszkodzenia. Weźmy to zatem pod uwagę, żeby mogły nam służyć jak najdłużej.
Materiał drewnopodobny
Dużo tańszym odpowiednikiem drzwi drewnianych jest zastosowanie drzwi wykonanych z surowców drewnopochodnych. Mogą być one gładkie, tłoczone. Najczęściej wykonuje się je z płyt MDF lub HDF, które są zdecydowanie twardsze. Ich zaletą jest większa odporność na pękanie niż w przypadku drzwi z litego drewna.
Drzwi szklane
Najczęściej montuje się je na metalowych lub drewnianych ramach. Istnieją również wersje zupełnie bez ramy. W tym wariancie szkło zastosowane w drzwiach musi być koniecznie klejone lub hartowane, żeby wzmocnić wytrzymałość tak dużej tafli, która mogłaby być bardzo krucha i łatwo pękać.
Świetnie sprawdzają się one jako drzwi do kabiny prysznicowej lub w nowoczesnych wnętrzach, najlepiej w stylu industrialnym. Mogą pomóc optycznie powiększyć przestrzeń oraz scalić sąsiadujące pomieszczenia. Dzięki temu łatwiej rozplanować przestrzeń. Niestety nie sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie pragniemy odizolowania.
Znalezienie drzwi wewnętrznych do domu nie należy do łatwych. Wielość możliwości dodatkowo tego nie ułatwiają. Warto zatem zapoznać się zawczasu z dostępnymi możliwościami, sprawdzić nasze potrzeby oraz poradzić fachowców od wnętrz. Wówczas decyzja może okazać się znacznie prostsza.