Kiedy wykonujemy remont generalny naszego domu, warto również zastanowić się nad zakupem drzwi zewnętrznych. Na rynku pojawia się olbrzymia ilość ofert i trudno się wśród nich odnaleźć, nie mając gruntownej i wiedzy oraz właściwego przygotowania. Warto zatem przed wybraniem się do sklepu zastanowić nad naszymi preferencjami, budżetem oraz potrzebami. Poniżej w krótkich punktach pokażemy, jak najlepiej wybrać drzwi zewnętrzne.
Najważniejsze przy poszukiwaniach to zwrócić uwagę na współczynnik ceny do jakości zastosowanych materiałów.
Z czego mogą być wykonane drzwi wejściowe?
Wciąż największą popularnością cieszą się drzwi stalowe, choć można też spotkać drzwi drewniane Rzeszów, PCV lub z aluminium.
Najpopularniejsze drzwi stalowe
Wersja stalowa to najczęściej drewniana lub stalowa rama, którą pokrywają arkusze blachy. Dodatkowo mogą być one pokryte okleinami lub pomalowane farbą (w tańszych wersjach) oraz obklejone okładziną drewnianą w wersji droższej.
Jakie są wady mają drzwi zewnętrzne stalowe? Podstawowym problemem w ich przypadku jest trudność w ociepleniu w stosunku do innych rozwiązań. Ich współczynnik przenikania ciepła może sięgać aż 1, 5 W/(m2K).
Drzwi z PCV
W tej wersji całość drzwi wykonuje się z tworzywa, zarówno ramę, jak i panel drzwiowy i ościeżnicę. Zewnętrzna warstwa może być, jak w przypadku drzwi stalowych oklejana lub malowana. W porównaniu z już wymienionym wcześniejszym rodzajem, drzwi z PCV mają znacznie lepsze parametry cieplne. Są jednym z najtańszych rodzajów drzwi i można łatwo dopasować je do pozostałych wypełnień (okien, rolet czy drzwi garażowych).
Drzwi z drewna
Drzwi drewniane najczęściej wykonywane są z klejonych warstw drewna, a skrzydło bywa pokrywane sklejką, ewentualnie płytą wiórową lub HDF. Zewnętrzną warstwę najczęściej stanowi elegancko wyglądający fornir (dębowy, mahoniowy, sosnowy). Mają bardzo dobry współczynnik cieplny. Nie należą jednak do najtańszych.
Najdroższy rodzaj – drzwi wykonane z aluminium
Konstrukcja wykonana jest oczywiście z aluminium, a skrzydło pokrywają arkusze z włókna szklanego lub PCV. Współczynnik przenikania jest wysoki, więc słabo izolują pomieszczenia, choć na potrzeby ofert dla prywatnych inwestorów pojawiają się również warianty ocieplane. Najczęściej są stosowane w budynkach użyteczności publicznej, choć coraz częściej pojawiają się w domach prywatnych.
Stylistyka drzwi
Podobnie jak w przypadku drzwi wewnętrznych, również drzwi wejściowe powinny być dopasowane stylistycznie do zewnętrznej elewacji oraz do wystroju przedpokoju. Dlatego warto rozważyć ich formę i kolorystykę, czy wpisze się w zaplanowaną aranżację. Drzwi stalowe i aluminiowe są dość chłodne i będą najlepiej pasować do domów nowoczesnych, postmodernistycznych. Z kolei drewniane idealnie nadają się do budynków klasycznych, dworkowych lub willi.
Czym muszą się wyróżniać drzwi wejściowe?
Jakie podstawowe cechy musimy sprawdzić? Powinny być przede wszystkim bardzo trwałe, ciepłe oraz szczelne. Najczęściej nowoczesne drzwi buduje się obecnie wielowarstwowo, żeby spełniały wszystkie normy. Taką konstrukcję mają również drzwi antywłamaniowe, które oprócz standardowej budowy wzmacnia się dodatkowymi elementami.
Drzwi wejściowe dobrej jakości muszą być solidne, grube i niestety najczęściej dosyć ciężkie. Współczynnik przenikania ciepła nie powinien być wyższy niż 1, 5 W/(m2K), a w nadchodzących latach normy te najpewniej będą jeszcze zaostrzone.
Drzwi do domu powinny być również wodoszczelne i chronić przed wilgocią. Często są w nich montowane więcej niż dwie uszczelki, co wpływa również na poprawę ich izolacyjności termicznej oraz dźwiękowej. Do wnętrza nie docierają wówczas hałasy z ulicy takie, jak dźwięk drogowe, rozmowy itp.
Na koniec warto również pamiętać, że drzwi wejściowe muszą być również w znacznie większym stopniu odporne na uszkodzenia mechaniczne niż drzwi stosowane w pomieszczeniach. Podaje się, że powinny wytrzymać do 100 tysięcy cykli otwierania i zamykania. Wówczas mamy gwarancję, że kupiliśmy solidny produkt, który posłuży nam bez problemów przez długi czas.
Kilka słów o drzwiach antywłamaniowych
Drzwi do domu powinny również chronić domowników przed wtargnięciem niepożądanych gości. Z myślą o nich stosuje się różne zabezpieczenia. Do elementów drzwi, które mają zapewnić nam spokój zalicza się: odpowiednie zawiasy, zamek oraz wzmocnienia na całej powierzchni skrzydła drzwiowego. Zwróćmy uwagę, żeby na tabliczce znamionowej była informacja o odpowiednich atestach oraz o klasie drzwi. Za prawdziwe antywłamaniowe produkty uznaje się dopiero te trzeciego lub czwartego stopnia. Nie dajmy się zatem nabrać, gdy ktoś będzie próbował wmówić nam, że drzwi pierwszego lub drugiego stopnia ochronią nas przed włamaniem. Lepiej zainwestować w sprawdzone i dobre jakościowo rozwiązania, zakupione u specjalistów.
Drzwi wejściowe zabezpieczają nas przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi i intruzami. Dają nam poczucie spokoju i komfortu. Dlatego więc trzeba wybrać je mądrze i bez pośpiechu.