Kredyt na nieruchomość

Podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości to dopiero pierwszy krok na długiej drodze do ostatecznego sfinalizowania tego przedsięwzięcia. Wiązać się z nim będzie mnóstwo poszukiwań, formalności, kosztów oraz nerwów – ponieważ jednak jest to zakup na długie lata, o ile nie całe życie, nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji oraz na każdym etapie starać się kierować rozumem, a nie pośpiechem. Każda źle podjęta decyzja może być dla nas źródłem dodatkowego, niepotrzebnego stresu oraz nadprogramowych kosztów, których dałoby się uniknąć. Od czego zacząć? Najlepiej od dokładnego planu uwzględniającego zarówno nasze możliwości finansowe, jak i oczekiwania względem zakupionej nieruchomości.

Na początek –budżet

Aby dokonać zakupu nieruchomości potrzebne są nam pieniądze. To oczywista kwestia. Ponieważ ceny mieszkań, domów oraz działek budowlanych są bardzo wysokie mało kto dokonuje takiego zakupu za gotówkę. O wiele częściej konieczne jest skorzystanie z oferty bankowej w zakresie kredytów hipotecznych, czyli pożyczek specjalnie przeznaczonych na zakup, budowę albo remont nieruchomości. Kwota, jaką pożyczyć nam będzie skłonny bank uzależniona jest od czynników takich jak liczba osób w gospodarstwie domowym, nasze przychody i wydatki, oszczędności i tym podobne – czyli od naszej zdolności kredytowej.

Wybierz rozsądnie – jakiej nieruchomości poszukujesz?

Marzeniem niektórych jest przestronny dom z dużym ogrodem na spokojnych obrzeżach miasta, inni zdecydowanie lepiej odnajdą się w niewielkim, lecz funkcjonalnym i nowoczesnym mieszkaniu w samym centrum tętniącej życiem metropolii. Dom czy mieszkanie to jednak dopiero pierwszy z wyborów dotyczących nieruchomości. Oczywiście ogromne znaczenie ma sama lokalizacja – nie chodzi tylko o to, czy będzie ona znajdować się w centrum, czy na przedmieściach. Pod uwagę należy wziąć odległość do pracy i innych miejsc, w których regularnie bywamy, a także do sklepów, szkół, aptek itp. – w zależności od naszych indywidualnych potrzeb. Kolejny wybór związany jest ze stanem nieruchomości. Te zakupione od dewelopera na rynku pierwotnym są zwykle w doskonałym stanie technicznym, ale wymagają wykończenia często „od zera”. Z nieruchomościami z drugiej ręki wiąże się zwykle natomiast nieunikniony remont – drobne prace odświeżające czy nawet remont generalny. Są to oczywiście dodatkowe koszta. Dopiero wtedy, gdy wiemy jaki typ, stan i lokalizacja nas interesuje powinniśmy rozpocząć poszukiwania idealnej dla nas nieruchomości.