Pragniesz przenieść się do swoich własnych „czterech katów” i planujesz w tym celu zakup pierwszej nieruchomości? Gratulacje, pierwszy krok już za tobą. Pamiętaj jednak o tym, aby uzbroić się w cierpliwość, nie podejmować pochopnych decyzji i nie działać pod presją czasu. Zakup mieszkania albo domu jest wydarzeniem bardzo odpowiedzialnym, od niego w dużej mierze zależeć będzie komfort i jakość twojego dalszego życia. Jak przygotować się do tego procesu? Co robić, aby przebiegł w miarę sprawnie, co pozwoli zaoszczędzić ci po pierwsze czas, po drugie pieniądze, a po trzecie – nerwy? Ogromne znaczenie ma dokładny plan działania. Od czego zacząć? Jak w większości przypadków – na początek warto wziąć pod uwagę kwestie finansowe.
Wkład własny i kredyt hipoteczny
Ceny nieruchomości są bardzo wysokie i nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał się w najbliższym czasie zmienić. Nie ma co się jednak dziwić – jest to w końcu zakup na długie lata, o ile nie na zawsze. Trzeba liczyć się więc ze sporym wydatkiem. Niestety mało kto dysponuje wystarczającą ilością oszczędności, aby móc sobie pozwolić na zakup nieruchomości na gotówkę. Na szczęście w takiej sytuacji z pomocą dla swoich obecnych i przyszłych klientów przychodzi większość popularnych banków. Chodzi oczywiście o kredyt hipoteczny, czyli specjalną ofertę procentowych pożyczek, które przeznaczyć można na zakup, ale też budowę czy remont nieruchomości. Oczywiście nie możemy liczyć na to, że udamy się do pierwszej lepszej placówki bankowej i złożymy wniosek o konkretną kwotę pieniędzy, która zostanie nam przyznana. To, na ile pieniędzy możemy liczyć zależy od naszej zdolności kredytowej, która ustalana jest w banku po wzięciu pod uwagę kryteriów takich, jak nasze dochody i wydatki, ilość osób w gospodarstwie domowym itp. Dopiero po analizie wszystkich tych czynników pracownicy banku będą mogli przedstawić nam konkretną propozycję pożyczki i warunki, na jakich możemy ją spłacać.
Ranking kredytów hipotecznych
Zastanawiasz się, na który kredyt się zdecydować? Oczywiście pomocne okazać się mogą informacje, które znaleźć można w Internecie – warto przejrzeć ranking kredytów hipotecznych, przeanalizować informacje z popularnych kalkulatorów kredytowych a także z samych witryn bankowych. Trzeba jednak pamiętać, że konkretne informacje uzyskać możemy wyłącznie w siedzibie banku i nie zawsze oferta, która najlepiej wygląda „na piśmie” będzie taka dla nas w rzeczywistości. Zanim więc podejmiemy decyzję warto udać się do banku.