Sfinansowanie zakupu nieruchomości

Podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości to jedno. Zwykle pojawia się bowiem kwestia tego, w jaki sposób zakup ten sfinalizować. W dzisiejszych czasach mało kto może sobie pozwolić na zakup mieszkania czy domu za gotówkę. Jeszcze większe koszta są rzecz jasna związane z zakupem działki i budową wymarzonego domu od podstaw. W jaki sposób sfinansować taki wydatek?

Budżet na zakup nieruchomości

Oczywiście ustalanie naszego budżetu zacząć powinniśmy od obliczenia wkładu własnego, czyli naszych oszczędności, które planujemy na ten cel przeznaczyć. Ponadto liczyć możemy także na pieniądze, które pożyczy nam bank w ramach kredytu hipotecznego (czyli przyznawanego na poczet zakupu, budowy albo remontu nieruchomości). Kwota kredytu na jaki możemy liczyć zależy od naszej indywidualnej zdolności kredytowej, która jest z kolei ustalana na podstawie wielu czynników, takich jak nasze zarobki i wydatki, liczba osób na utrzymaniu, koszt nieruchomości itp.

Pamiętaj o dodatkowych kosztach – remont, wyposażenie, ubezpieczenie domu, inne ubezpieczenia

Na etapie planowania budżetu pamiętaj o tym, że sam koszt zakupu nieruchomości to nie wszystkie wydatki, które przyjdzie ci ponieść zanim zamieszkasz w swoim wymarzonym mieszkaniu czy domu. Dochodzi do tego szereg dodatkowych opłat. Są one związane nie tylko z formalnościami, jakim trzeba po drodze sprostać (zarówno związanymi z zakupem nieruchomości – trzeba na przykład zapłacić prowizję od zakupu pośrednikowi czy biuru nieruchomości, z którego usług korzystaliśmy – oraz z samym kredytem hipotecznym – istnieje na przykład możliwość, a czasem konieczność ubezpieczenia na wypadek utraty pracy i tym podobne). Formalności to jedno, czekają nas bowiem także opłaty związane z pracami wykończeniowymi albo remontowymi, których nie unikniemy. Co konkretnie trzeba będzie zrobić zależy od stanu nieruchomości, którą zakupiliśmy, ale w większości przypadków konieczne jest chociaż drobne odświeżenie, odmalowanie i tym podobne prace. Dochodzi do tego kwestia wyposażenia mieszkania czy domu (o ile bez niektórych elementów wyposażenia można się przez jakiś czas obyć, niektóre sprzęty, sanitariaty i meble są niezbędne “na już” oraz ewentualne ubezpieczenie domu na wypadek różnych niespodziewanych i problematycznych sytuacji, włamania, katastrof naturalnych i tym podobnych. O wszystkich tych dodatkowych opłatach warto pamiętać na etapie planowania budżetu, tak aby uniknąć przykrych niespodzianek, które mogłyby w znacznym stopniu opóźnić realizacje naszego planu.