Systemy kominowe
Jedną z większych zalet systemów kominowych jest to, że są zdecydowanie łatwiejsze i szybsze w montażu niż tradycyjne kominy. Jest to spowodowane m.in. tym, że taki system zamawiamy w całości z jednej firmy, a co za tym idzie mamy pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować. Ich przewagą nad zwykłymi kominami jest również to, że systemy kominowe zajmują mniej miejsca w pomieszczeniu dzięki braku murowanej obudowy. Musimy się jednak przygotować, że jakość wykonania idzie tutaj w parze z ceną. Ale będziemy mogli być pewni, że instalacja posłuży nam przez wiele lat. Oczywiście przed dokonaniem zakupu powinniśmy dokładnie sprawdzić przede wszystkim wymiary naszego domu, pamiętajmy też, że łączna cena za cały system powinna zawierać cenę przewodu o odpowiedniej wysokości. System kominowy składa się głównie z wkładów kominowych i obudowy zbudowanej z pustaków, wewnątrz której ten wkład się znajduje. Istnieją różne rodzaje systemów różniących się budową tych poszczególnych elementów. Pamiętajmy, że wybór konkretnego systemu kominowego powinien być kierowany nie tylko jego efektywnością działania, ale przede wszystkim naszym bezpieczeństwem. Kluczowe jest także zamówienie fachowej ekipy do jego montażu.
Polecane marki
Gwarancją jakości zakupionego systemu jest użycie produktu sprawdzonej i polecanej marki. Jedną z czynności, którą powinniśmy dokonać przed zamówieniem systemu jest właśnie porównanie ofert różnych firm i dobranie takiej idealnie dopasowującej się do naszych preferencji. Jedną z bardziej polecanych instalacji są kominy systemowe Brata, produkowane przez polską firmę i wręcz zaskakujące innowacyjnymi rozwiązaniami. Produkty firmy Brat są znane ze solidności, jakości oraz staranności wykonania. A sama firma zyskuje coraz większą popularność na rynku. Dużym plusem jest też względnie przystępna cena jaka charakteryzuje te systemy kominowe, z czystym sumieniem możemy więc rozważać zakup systemu tej marki. Innym sprawdzonym i polecanym produktem są kominy KNM wyprodukowane z najwyższej jakości produktów. Systemy te przeznaczone są do współpracy z urządzeniami grzewczymi opalanymi paliwem stałym jak np. węgiel czy ekogroszek. Instalacja ta idealnie nadaje się do odprowadzania spalin w budownictwie jednorodzinnym, dlatego jest tak częstym wyborem kupujących. Bardzo ważne jest abyśmy pamiętali by przed dokonaniem zakupu danego systemu nie tylko porównać oferty dostępne na rynku, ale najlepiej udać się po radę do fachowca, dzięki czemu unikniemy zbędnych pomyłek i problemów.
Rodzaje systemów kominowych
Jeśli chodzi o dostępne na rynku rodzaje systemów możemy wyróżnić ceramiczne systemy kominowe, stalowe oraz wentylacyjne. Systemy ceramiczne znajdują swoje przeznaczenie zazwyczaj w kominkach, ale także w kotłach na paliwa stałe, kotłach olejowych i gazowych. W skład tego systemu wchodzą rury ceramiczne – od czego pochodzi jego nazwa a także pustaki kominowe i inne niezbędne akcesoria jak zakończenia kominów czy otuliny. Stalowe kominy systemowe możemy wybrać jedno lub dwuścienne. A jeśli chodzi o stal jest dostępna kwasoodporna, żaroodporna bądź hybrydowa. Jęśli chodzi o rodzaje kominów możemy także wybrać komin jednociągowy lub dwuciągowy. Na czym polega różnica? Komin dwuciągowy oprócz ciągu kominowego zawiera także kanał wentylacyjny, dzięki któremu możliwa jest np wentylacja kotłowni, lub po prostu bardziej efektywna wymiana powietrza w pomieszczeniach.