Wydatki związane z zakupem nieruchomości

W życiu większości ludzi przychodzi taki moment, kiedy dochodzą do wniosku, że czas przeprowadzić się „na swoje”, czyli zakupić nieruchomość na własność. Od momentu podjęcia takiej decyzji do jej sfinalizowania mija zwykle jednak dużo czasu, w trakcie którego tracimy nie tylko mnóstwo pieniędzy, ale też nerwów. Aby ich uniknąć warto dokładnie się przygotować. Najważniejsze są oczywiście kwestie finansowe.

Zakup nieruchomości – skąd wziąć pieniądze

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup mieszkania, domu czy działki budowlanej i postawienie domu ich koszt jest bardzo wysoki. Niestety mało kto może sobie pozwolić na to, aby ponieść go „od ręki”. Dlatego też do budżetu, którym dysponujemy w tym konkretnym celu wliczyć możemy nie tylko nasz wkład własny (czyli odłożone w tym celu oszczędności), ale też kwotę kredytu hipotecznego, którego udzieli nam bank. Wysokość tej kwoty uzależniona jest od wielu czynników, które składają się na naszą zdolność kredytową. Wlicza się do nich nasze miesięczne zarobki, wydatki, kwoty innych kredytów, ilość osób w gospodarstwie domowym itp.

Remont, wyposażenie mieszkania, niezbędne akcesoria do mieszkania… – nie zapominaj o dodatkowych wydatkach

Kiedy ustalisz już swój dokładny budżet pamiętaj o tym, że nie jest to kwota, którą w całości przeznaczyć możesz na samą nieruchomość. Jej cena to jedno, ponadto z zakupem wiążą się dodatkowe opłaty. Zwykle osoby kupujące nieruchomości korzystają z usług biura pośrednictwa w sprzedaży i kupnie nieruchomości. Za usługi, jakie w tym celu pełnić będzie w naszym imieniu ich przedstawiciel należy opłacić prowizję, wynoszącą zwykle mniej niż 5% wartości nieruchomości, jednak trzeba pamiętać, że przy tak wysokich cenach jest to kwota mieszcząca się zwykle w granicach kilku – kilkunastu tysięcy złotych. Konieczne jest także poniesienie opłat związanych z formalnościami dotyczącymi zakupu nieruchomości oraz samym kredytem. To jednak nie wszystkie wydatki, które czekać nas będą w najbliższej przyszłości. Zarówno w przypadku nieruchomości zakupionych na rynku pierwotnym, jak i wtórnym liczyć się musimy z koniecznością przeprowadzenia kosztownych prac –wykończeniowych bądź remontowych. Do tego dochodzi wyposażenie mieszkania czy domu. Oczywiście nie wszystkie akcesoria do mieszkania konieczne są „na już”, bez niektórych trudno jednak normalnie funkcjonować (chodzi np. o sanitariaty, łóżko itp.). O wszystkich tych kwestiach musimy pamiętać planując szczegółowy budżet.