Budowanie domu niesie ze sobą ciągłość podejmowania różnych wyborów odnośnie materiałów. Wiąże się to zawsze ze sporymi wydatkami, dlatego dobrze mieć choć podstawowe rozeznanie, czego tak naprawdę potrzebujemy i jaki produkt spełni nasze oczekiwania, mając przy tym stosowną cenę, która nie zadusi naszego budżetu na samym starcie.
Podstawowym surowcem budowlanym są oczywiście w naszym kraju różnorakie cegły. To materiał naturalny, przyjazny środowisku i mający wiele zalet, wpływających na poprawę komfortu życia w budynku z niego wzniesionych: akumulują ciepło, są wytrzymałe oraz mają bardzo dobry współczynnik paroprzepuszczalności oraz odporności na korozję.
Rodzaje cegieł
Ze względu na konstrukcję wyróżnia się kilka różnych rodzajów cegieł powszechnie stosowanych w budownictwie.
Podstawą jest grupa cegieł pełnych, tych najbardziej tradycyjnych, oprócz nich są jeszcze: dziurawki, kratówki, produkty elewacyjne, klinkierowe, zendrówki, palcówki czy materiały poryzowane.
Czy istnieją różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami cegieł?
Budownictwo stosuje wszystkie rodzaje, a z większości z powodzeniem można wznosić ściany nośne i działowe. Jednak ze względu na wyższy stopień nasiąkliwości do budowy ścian zewnętrznych oraz podpiwniczeń lepiej nie używać kratówek, dziurawek ani produktów poryzowanych.
Wytrzymałość to podstawowy parametr, który jest brany pod uwagę w przypadku cegieł do budowy ścian nośnych. Najlepsze wyniki mają pod tym względem materiały elewacyjne lub klinkierowe. Są one również bardzo odporne na zmienne warunki pogodowe i drastyczne nawet różnice temperatur.
Nasiąkliwość cegieł klinkierowych jest stosunkowo najniższa, w przypadku pozostałych może sięgać nawet 22%.
Jaka powinna być cegła?
Decydując się na zakup cegieł, trzeba dokładnie obejrzeć wybrany materiał. Musi on być jednolity, o równych bokach, bez jakichkolwiek wyszczerbień czy pęknięć. Pamiętajmy, że po upuszczeniu cegieł z wysokości ponad metra, mają prawo rozpaść się na dwie-trzy części. Nie mogą jednak rozsypać się w drobny pył. Wówczas mamy pewność, że do ich wytworzenia użyto materiałów bardzo niskiej jakości.
Konkurencja dla zwykłych cegieł, czyli pustaki
Świat i technologia idą do przodu, podobnie budownictwo. Cegły doczekały się na przestrzeni wieków konkurencji. Pustaki produkuje się również z gliny, dodaje się jednak do niej mączki drzewnej albo trocin. Formuje się je, suszy oraz wypala. Wówczas trociny spalają się, wypełniając materiał powietrzem, które wpływa na poprawę właściwości termoizolacyjnych pustaków.
Jakie są inne zalety pustaków? Przede wszystkim są bardzo lekkie, dużo lżejsze niż tradycyjna cegła, znacząco ułatwiając murowanie i szybkie wznoszenie przegród.
Jakie są różnice między pustakiem a cegłą?
Pustaki wyróżniają się otworami, które poprawiają ich właściwości termoizolacyjne. Mogą być produkowane z ceramiki tradycyjnej lub w wersji poryzowanej. Są znacznie większe niż tradycyjna cegła, dzięki czemu podczas wznoszenia ścian pojawia się znacznie mniej szczelin, a to wpływa na podwyższenie możliwości utrzymania ciepła przez taki mur.
W przypadku tradycyjnych pustaków spoina ma grubość około 12 milimetrów. Niektóre ich rodzaje mają jednak specjalną konstrukcję, dzięki której można je łączyć na wpust i pióro, wówczas zaprawa nie będzie w ogóle potrzebna. Mur z takiego materiału jest bardzo ciepły, ponieważ udało się wyeliminować wszystkie spoiny pionowe.
Niektóre pustaki mogą mieć również dodatkowo poprawione inne parametry, np. pustaki akustyczne, o wysokiej izolacyjności dźwiękowej, pustaki wypełnione materiałem termoizolacyjnym (styropianem lub wełną mineralną) itp.
Najważniejsze parametry, o których trzeba pamiętać
Zarówno cegła, jak i pustaki należą do różnych klas ze względu na najważniejsze parametry, np. wytrzymałość. Wszelkie drążenia i poryzacja zmniejszają wytrzymałość produktu, zapytajmy jednak architekta, na jaką klasę możemy sobie pozwolić. W przypadku domów jednorodzinnych obciążenia zazwyczaj nie są ekstremalnie wysokie.
Innym istotnym parametrem jest współczynnik przewodzenia ciepła. Im niższy, tym dana cegła lub pustak jest skuteczniejszym izolatorem. W przypadku pustaków istotny jest również układ samych szczelin. Trzeba się w tym względzie restrykcyjnie trzymać zaleceń producenta. W innym razie zmienimy wartość termoizolacji naszej ściany, zazwyczaj na gorsze.
Można jeszcze wspomnieć o izolacyjności akustycznej. Zasada jest prosta – im większa ściana, tym lepiej może tłumić hałasy. Ma to znaczenie również w przypadku domów jednorodzinnych. Nikt bowiem nie chce przecież, żeby rozmowa przeprowadzana w jednym pokoju, słyszana była przez ściany dla wszystkich domowników. Zapewnia to podstawową prywatność i komfort mieszkania w danej przestrzeni.
***
Budowanie domu to wyzwanie i wielka nauka. Trzeba być do niego odpowiednio przygotowanym i świadomie wybierać materiały, które mają w przyszłości gwarantować nasze bezpieczeństwo i komfort.