Od czego zacząć planując zakup własnej nieruchomości? Na początek rozważ dwie kwestie. Pierwsza z nich to oczywiście finanse. Kolejna – rodzaj i stan interesującej cię nieruchomości. Dopiero wówczas przejdź do poszukiwania.
Ustal budżet
Kwestie finansowe są oczywiście niezwykle ważne. Zakup nieruchomości to bowiem zawsze spory wydatek. Na początek sprawdź, jak wygląda kwestia twojego wkładu własnego, czyli oszczędności, które planujesz przeznaczyć na ten cel. Jeśli uważasz, że jest wystarczająca na sfinansowanie takiego przedsięwzięcia – gratulacje, uda ci się uniknąć szeregu stresujących sytuacji i formalności związanych z zaciągnięciem kredytu hipotecznego, jest to też sytuacja o wiele bardziej komfortowa. W przeciwnym razie musisz się jednak liczyć z koniecznością zaciągnięcia w banku pożyczki przeznaczonej na ten konkretny cel, czyli właśnie kredytu hipotecznego. To, jaką kwotę bank będzie ci skłonny pożyczyć na określonych warunkach (w które wchodzi odpowiednie oprocentowanie i okres, na jaki pożyczka jest zaciągnięta) zależy od twojej zdolności kredytowej, która jest z kolei uzależniona od czynników takich, jak twoje zarobki oaz miesięczne wydatki, liczba osób na utrzymaniu, rodzaj zatrudnienia i tym podobne.
Wybierz odpowiednią nieruchomość
Kiedy wiesz już, jaką kwotą na zakup nieruchomości (bądź zakup działki i budowę domu, projektowanie wnętrz itd.) dysponujesz nie pozostaje nic innego, jak zastanowić się, jaki typ oraz stan nieruchomości będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni (a jednocześnie znajdujący się w twoim zasięgu). Przede wszystkim weź pod uwagę lokalizację. Nie chodzi wyłącznie o ogólne rozróżnienie – centrum miasta czy jego zielone, spokojne obrzeża. Znaczenie mają też czynniki takie, jak odległość i czas potrzebny na dojazd do pracy, dostępność środków komunikacji miejskiej, sklepy oraz inne istotne z twojego punktu widzenia placówki (szkoła, apteka, poczta itp.). Kolejna kwestia to typ nieruchomości. Oczywiście w grę wchodzą mieszkania oraz domu. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, związane nie tylko z kosztem i przestrzenią, ale też indywidualnymi preferencjami. Pozostaje także do rozważenia stan, w jakim nieruchomość się znajduje. Czy wystarczy ją tylko delikatnie odświeżyć, a może konieczne jest przeprowadzenie gruntownych prac remontowych? W przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego konieczne może być także wykończenie lokalu, projektowanie wnętrz itp. O tym wszystkim pamiętaj na etapie planowania budżetu.