Jakie okna pasują do grafitowego dachu?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego jest bardzo ważny, bowiem wpływa ona na walory wizualne całego budynku. Dziś budując dom niemalże każdy inwestor bardzo dużą wagę przywiązuje nie tylko do dachu, lecz także elewacji, stolarki okiennej oraz poszczególnych elementów zdobniczych. Dachówka ceramiczna w kolorze grafitu stanowi jedn z najciekawszych rozwiązań architektonicznych. Jak dobrać kolor okien, aby nasz dom pięknie się prezentował?

Grafit idealny kolor na dach

Grafit jest bardzo eleganckim kolorem, który doskonale komponuje się z większością dostępnych na rynku projektów budowlanych. Pasuje on zarówno do prostej, dwuspadowej więźby dachowej, jak i do poszczególnych połaci o bardziej skomplikowanych kształtach.

Położenie grafitowej dachówki jest uniwersalnym rozwiązaniem, bowiem doskonale komponuje się na dachach zarówno budynków nowoczesnych jak i zainspirowanych stylem klasycznym. Ponadto kolor ten potrafi skutecznie maskować wszelkiego rodzaju zabrudzenia na pokryciu.

Grafitowy dach coraz częściej kojarzy się z doborowym gustem oraz nowoczesnym charakterem bryły budynku. Nic zatem dziwnego, że jest wybierany przez tysiące inwestorów. Dziś dachówka grafitowa stała się bardzo modnym rozwiązaniem, które zbiera mnóstwo przychylnych opinii. Wielu entuzjastów podkreśla, że grafit to kolor, który doskonale komponuje się na większości połaci.

Kolor okna i elewacja do grafitowego dachu?

Grafitowe dachy są bardzo eleganckie i z roku na rok zyskują popularność wśród architektów oraz właścicieli domów jednorodzinnych. Potrafi się on pięknie prezentować, niemniej pod warunkiem, że elewacja budynku będzie utrzymana w jasnej kolorystyce. Zatem jaki kolor okien oraz elewacji warto wybrać? Warto pokusić się nie tylko o elewację w kolorze tradycyjnej bieli lub w tonacji jasnego beżu czy kości słoniowej. Z grafitową dachówką niezwykle oryginalnie prezentują się też barwy jasne piaskowe. Decydując się na taką elewację warto połączyć ją z tradycyjnymi białymi oknami, które to świetnie skomponują się z kolorem ścian zewnętrznych oraz nadają fasadzie jednolitego wyglądu. Oczywiście często architekci proponują także okna w kolorze dachu, które to przy białej elewacji nadają budynkowi bardziej nowoczesnego charakteru.

Jeśli chodzi o okna dachowe to warto utrzymać je w kolorystyce możliwie najbliższej dachówce, tak aby nie kontrastowały z dachem i nie były zbędnym ornamentem na minimalistycznej, grafitowej połaci. Dzięki temu można osiągnąć bardzo spójną wizualnie całość z ciemniejszą górną częścią bryły, a jaśniejszą dolną.

Dachówka grafitowa daje bardzo dużą dowolność w wyborze barw ścian budynku. Elewacje takiego dachu mogą być dobrane na zasadzie zachowania harmonii lub kontrastu. Nowoczesny grafitowy dach można też skomponować z odcieniami szarości czy delikatnym błękitem. W takim budynku warto pokusić się o montaż tradycyjnych białych okien. Możliwości zestawienia barwy dachu z elewacją są niemalże nieograniczone i w dużej mierze zależą od rozmiaru budynku oraz indywidualnych upodobań inwestora.