Sklep z kontaktami – czym się kierować, aby wybrać najlepsze?

W żadnym domu nie może zabraknąć gniazdek i kontaktów, czyli osprzętu elektroinstalacyjnego. Montaż tego typu urządzeń odbywa się na samym końcu remontu lub budowy, jednak to, że robi się to w końcowej fazie, nie znaczy, że jest to najmniej ważny etap inwestycji. Wybór osprzętu, tak samo jak innych rzeczy, powinien być przemyślany i świadomy.

Jakie gniazdka znajdziemy w sklepie z kontaktami?

Sklep z kontaktami, czy to stacjonarny, czy internetowy, z pewnością posiada w swoim asortymencie bogaty wybór produktów do domu i mieszkania, a wybór odpowiedniego osprzętu wcale nie musi być łatwy. Wielu ludzi kieruje się walorami estetycznymi, które oczywiście mają znacznie, ale nie powinno być to jedyne kryterium. Bardzo ważne jest także, albo właśnie przede wszystkim, bezpieczeństwo użytkowania gniazdek i kontaktów. Nie powinno się wybierać osprzętu bez atestów potwierdzonych odpowiednimi certyfikatami, adekwatnymi do danej kategorii. Inną rzeczą, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest rodzaj montażu, funkcjonalność, jak również dopasowanie kontaktów do poszczególnych pomieszczeń. Dostępne na rynku gniazdka, dedykowane do montażu w domach muszą być wyposażone w styk ochronny w postaci bolca. Osprzęt, który będzie montowany w łazienkach, powinien dodatkowo posiadać klapki, które stanowią ochronę przez dostaniem się wody do kontaktu. W wielu domach, oprócz osób dorosłych, mieszkają także dzieci i o nich również należy pamiętać. Ich bezpieczeństwo jest dla rodziców najważniejsze, dlatego dobrym pomysłem jest zakup gniazdek i kontaktów z osłonami torów prąd -owych. Ich zadaniem jest ochrona maluchów przed włożeniem do gniazda kredek, długopisów, patyczków, własnych paluszków i całej masy innych przedmiotów. Dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona, więc rodzic musi być zawsze o krok przez pociechą. Koszt takiego gniazdka nie jest znacząco wyższy od standardowego, a różnica w cenie wynosi około złotówki. Natomiast skutki oszczędzania na tego typu rozwiązaniach mogą być tragiczne.

Rodzaje osprzętu elektroinstalacyjnego

W dzisiejszych czasach sklep z kontaktami posiada bogaty wybór wszelkiego rodzaju osprzętu elektroinstalacyjnego. Wzorów jest tak wiele, że wybranie najbardziej dopasowanych modeli do wnętrza nie stanowi większych trudności. Jeśli mowa o estetyce i walorach wizualnych to najlepszym rozwiązaniem jest montaż jednolitych gniazdek i włączników w całym domu czy mieszkaniu. W tym celu można również wykorzystać dostępne ramki wielokrotnego użytku i inne rozwiązania systemowe.