Jak uniknąć alergenów w sypialni?

Choroby alergiczne są szeroko rozpowszechnione i szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych występują u ok. 30% populacji. Wyróżnia się wiele sposobów, aby sobie radzić z niepożądanymi objawami, jednak w pierwszej kolejności warto zrozumieć, czym dokładnie jest ten stan. Dzięki temu lepiej zrozumiemy, jak skutecznie unikać alergenów m.in. w sypialni.

Czym jest alergia?

Alergia, inaczej uczulenie, to nadmierna i nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na występujące w środowisku, obce dla organizmu substancje. Określa się je jako alergeny, które w normalnych warunkach powinny być ignorowane. W reakcjach alergicznych uczestniczy układ odpornościowy. Pojawia się szereg objawów, które w znacznym nasileniu mogą utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Do typowych objawów reakcji alergicznych zalicza się:

  • kichanie i swędzenie, katar oraz zatkany nos,

  • swędzenie, czerwone, łzawiące oczy,

  • świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej,

  • duszności i kaszel.

Co robić, aby uniknąć objawów alergii?

Na co dzień istnieje wiele sposobów na zniwelowanie objawów alergii. Jednak nie wszystkie przekładają się na unikanie ich w godzinach nocnych. W tym przypadku najlepiej zadbać o odpowiednie warunki w sypialni. Kwestia ta obejmuje regularne:

  • wycieranie kurzu mebli,

  • pranie zasłon, poduszek dekoracyjnych czy innych tekstyliów,

  • odkurzanie dywanów i podłogi, a także jej mycie.

W przypadku alergii na pyłki zaleca się wietrzenie pokoju w odpowiednich godzinach. Sprawdźmy, na co jesteśmy uczuleni oraz dowiedzmy się, w jakim okresie pyli. Pozwoli to na redukcję ilości alergenu w sypialni.

Jak skomponować łóżko dla alergika?

Podstawą dobrze skomponowanego łóżka jest odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb oraz preferencji materac do spania. Obecnie na rynku znajdziemy modele, które wyróżniają się właściwościami antyalergicznymi. Najczęściej wyróżniają się one wysoką wentylacją oraz unikalnym wypełnieniem. W jego skład wchodzi m.in. pianka lateksowa. A na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim postawmy na:

  • poduszkę z wypełnieniem syntetycznym lub piankowym

  • kołdrę z wypełnieniem syntetycznym,

  • pościel z antyalergicznego materiału, np. lnu czy bawełny.

Starajmy się także często prać akcesoria sypialniane. Pozwala to na pozbycie się wszelkich alergenów, na które możemy reagować. Pamiętajmy także, aby regularnie ściągać i prać pokrowiec oraz regularnie wietrzyć i odkurzać materac.

Objawy alergii potrafią być uciążliwe – zwłaszcza w nocy. Zadbajmy zatem nie tylko o odpowiednie warunki w sypialni, ale także wysokiej jakości akcesoria sypialniane. Zaleca się tutaj wybieranie elementów oznaczonych jako antyalergiczne.

Artykuł sponsorowany.