Dozownik do mydła w płynie czy w pianie – który wybrać?

Dostępne do wyboru preparaty do mycia rąk występują w płynie i pianie. Obydwa rodzaje można aplikować z odpowiednio dobranych dozowników. Bezdotykowa obsługa i zautomatyzowane dawkowanie to kluczowe zalety tych urządzeń. Jednak, aby dokonać trafnego zakupu, warto dowiedzieć się, czym różnią się konsystencje wspomnianych mydeł i co wyróżnia każde z nich. Poznaj ich najważniejsze właściwości!

Mydło w płynie – zobacz, dlaczego jest tak popularne

To właśnie ten preparat jako pierwszy pojawił się w roli alternatywy dla tradycyjnych kosmetyków w kostce. Jego przewagą okazała się dużo większa higieniczność, zapewniana przez nakładanie bezpośrednio na dłonie i brak kontaktu dotykowego, dzięki dozownikom mydła w płynie. W przeciwieństwie do niego klasyczna kostka mydła:

 • jest powierzchnią idealną do rozwoju bakterii,
 • brudzi umywalkę,
 • wyślizguje się z rąk,
 • zbiera zanieczyszczenia i przenosi je na dłonie podczas mycia.

Nic więc dziwnego, że środki myjące w płynie przebojem weszły do toalet – nie tylko tych publicznych, ale również prywatnych.

Mydło w pianie – lekka i wydajna konsystencja

Nieco inną gęstością wyróżniają się preparaty w postaci delikatnej pianki. Ich zalety to przede wszystkim:

 • zwarta i niespływająca z dłoni formuła,
 • wysoka wydajność i wynikająca z niej oszczędność,
 • łatwość rozprowadzania i spłukiwania,
 • delikatność dla wrażliwej skóry.

Te cechy sprawiły, że producenci dozowników do mydła zaczęli tworzyć również modele dedykowane środkom w pianie. Urządzenia tego typu dawkują lekki preparat zamiast płynu.

Który dozownik jest lepszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – wszystko zależy od miejsca montażu, potrzeb użytkowych oraz preferencji osób myjących dłonie. Można uznać, że aplikator mydła w pianie sprawdzi się wobec dzieci i alergików. To w ich przypadku delikatny preparat zapewnia bezpieczeństwo wrażliwej skóry, podatnej na powstawanie podrażnień. Przy swojej delikatności jest jednocześnie skuteczny, gwarantując higienę i likwidując mikroorganizmy chorobotwórcze.

Dozownik mydła w płynie jest wykorzystywany w miejscach o dużym natężeniu ruchu – w galeriach, punktach obsługi turystów, restauracjach i hotelach. Duży wybór tych urządzeń sprawia, że występują one w różnych rozmiarach. Mniejsze modele świetnie sprawdzają się w łazienkach domowych, dawkując kosmetyk dla gości i mieszkańców.

Najważniejsze różnice między dozatorami mydła w płynie i pianie

Jeśli decyzja wydaje Ci się trudna do podjęcia, poznaj podstawowe parametry różniące te dwie grupy produktów:

 • sposób napełniania – preparat w płynie może być dolewany z kanistra, co zapewnia większą uniwersalność podczas wyboru zapachu i producenta. Wkłady piankowe muszą być z kolei dostosowane do konkretnego modelu urządzenia,
 • wydajność – nie da się ukryć, że forma pianki jest bardziej produktywna i jedna jej aplikacja wystarcza, aby skutecznie oczyścić dłonie. Płyn nie zawsze to gwarantuje, ponieważ łatwiej spływa ze skóry, trudniej się rozprowadza i pieni,
 • oszczędność – biorąc pod uwagę powyższy punkt, można uznać, że kosmetyk w pianie pozwala znacznie ograniczyć koszty utrzymania toalety.

Niezależnie od tego, jaki model urządzenia wybierzesz, zwróć uwagę na sposób obsługi – najlepiej bezdotykowy – oraz pojemność. Te dwie kwestie są priorytetowe dla użyteczności dozownika do mydła, zarówno w postaci płynnej, jak i piankowej. Rozbudowany asortyment branży sanitarnej pozwala Ci także dobrać aplikator w idealnym stylu, będący ozdobą Twojej łazienki.

 

Kategoria: łazienka