Kilka porad jak znaleźć najlepsze drzwi do naszych wnętrz

Poszukujesz drzwi do swojego domu, ale nie jesteś do końca pewny, na jaki typ powinieneś się zdecydować? Jaką muszą mieć konstrukcję oraz z czego powinny być wykonane, żeby najlepiej spełniały swoją funkcję, były wytrzymałe, a także zdobiły wnętrze i pasowały do jego aranżacji? Poniżej przedstawiamy garść porady, jak znaleźć idealne drzwi wewnętrzne.

Konstrukcja to podstawa każdych drzwi

Istnieją dwie podstawowe konstrukcje skrzydła drzwiowego, które są dostępne na rynku. Możemy spotkać się z drzwiami płytowymi, które są zbudowane z jednolitej płyty wiórowej lub kartonowej, najczęściej o strukturze plastra miodu, który jest wariantem zdecydowanie najtańszym i obecnie najczęściej spotykanym na rynku. Są lekkie, ale niestety niezbyt odporne na uszkodzenia.

Druga wersja to drzwi płycinowe, które można znaleźć w ofercie drzwi Rzeszów. W tej konstrukcji skrzydło tworzy się z ramy i płycin, które ją wypełniają. Rama może być wykonana z drewna, a płyciny, w zależności od stylu drzwi, mogą być z drewna, szkła lub sklejki.

Sposób otwierania drzwi

Szukając idealnego rozwiązania, trzeba również zastanowić się, jaki typ otwierania będzie najlepszy do naszych pomieszczeń. Nie zawsze najpopularniejsze drzwi rozwierane uda się z powodzeniem zamontować, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Wyjściem może być wówczas montaż drzwi przesuwnych. Trzeba jednak pamiętać, że ten wybór niesie ze sobą rozburzenie części ściany. Z tego powodu lepiej zdecydować się na nie, zanim finalnie wykończymy mieszkanie lub dom. Można również zastanowić się nad drzwiami składanymi (harmonijkowymi). Pozwalają na zamykanie ich częściowe lub całościowe, znacząco zmniejszając jednak szerokość otworu po ich otwarciu.

Na co zwracać uwagę, wybierając drzwi węwnętrzne?

Podstawowym kryterium i elementem, który musi brać pod uwagę podczas poszukiwań, jest funkcja pomieszczenia, w którym chcemy dane drzwi zamontować.

Niektóre pomieszczenia wymagają poczucia prywatności (szczególnie sypialnia, łazienka), zatem w nich lepiej zamontować drzwi pełne, bez elementów prześwitujących.

Z kolei strefy dzienne można urządzać ze znacznie większa swobodą, gdyż często granice pomieszczeń nie są ściśle wydzielone, jak na przykład w tak modnych ostatnio kuchnio-salonach. Można wówczas pokusić się na przykład o drzwi szklane, które nie dość, że pięknie wyglądają, to pozwalają również na przepuszczenie znacznie większej ilości światła oraz rozjaśnienie wnętrz, w których nie ma okien.

Styl i jego dopasowanie

Nie można również zapominać o odpowiednim dopasowaniu stylu drzwi do aranżacji pomieszczenia, w którym pragniemy je zamontować. Podstawowym parametrem będzie tu oczywiście kolor.

Gdy kupujemy drzwi do większej ilości wnętrz, nie musimy wcale decydować się na to, żeby wszystkie produkty były identyczne. Lepiej spróbować znaleźć takie, które będą podkreślać charakter każdej przestrzeni.

W jaki sposób dopasować drzwi? Istnieją dwie podstawowe zasady aranżacyjne. Produkty takie, jak te, które oferują drzwi Rzeszów mogą albo wtapiać się w kolor i fakturę ściany, albo być z nią skontrastowane. Pamiętajmy, że drzwi stanowią integralną część dekoracji każdego wnętrza. Z tego też powodu, jeśli mają się wybijać kolorystycznie, musi być to kolor zharmonizowany z przestrzenią.
Innym dylematem jest dobranie odcieni drzwi i podłogi. Większość architektów wnętrz radzi, żeby jedna z tych powierzchni była o kilka odcieni ciemniejsza, ale należała do tej samej tonacji. Dzięki temu uzyskamy efekt spójności i balansu.

W jaki sposób uzyskać kolor na drzwiach?

W przypadku drzwi z litego drewna będzie to najczęściej kolor samego drewna (jeśli są lakierowane bezbarwnie) lub odcień impregnatu. Obecnie najczęściej stosuje się jednak drzwi oklejane. Tutaj możemy dowolnie wybierać zabarwienie oraz fakturę okleiny, idealnie dopasowując ją do naszych potrzeb.

Jakie są najmodniejsze kolory? Nigdy nie wychodzą z mody drzwi białe. Dzięki nim pomieszczenie staje się jaśniejsze i wydaje się przestronniejsze oraz czystsze. Równie popularne są wszelkie odcienie naturalnego drewna.

Początek 2019 roku przyniósł jeszcze jeden trend – dla bardziej odważnych domatorów. Nowy rok przyniósł zdecydowane zestawienia barwne, oparte na soczystych kontrastach. Wpłynęło to również na kolory drzwi, dostępnych do sprzedaży. Można zatem znaleźć nawet produkty w odcieniu cytrynowym lub intensywnej fuksji. Dodatkowo tak intensywne barwy nie są zestawiane z bardziej stonowanymi – wprost przeciwnie. Najlepiej służą im równie intensywne kolory: zielenie lub błękity, które nadają charakteru i elegancji naszym wnętrzom. Warto jednak taki zakup dokładnie przemyśleć, gdyż moda jest chwilowa i może szybko przeminąć. A drzwi zostaną z nami na dłuższy czas.

Drzwi są zarówno funkcjonalnym, jak i dekoracyjnym elementem, którego nie możemy pominąć aranżując nasze mieszkanie lub dom. Znajdźmy zatem takie, które najlepiej podkreślą jego charakter.