Porady dotyczące czyszczenia materaca i pościeli

Materac i pościel stanowią kluczowy element każdej sypialni. Wpływają na jakość snu, ale również na ogólne zdrowie oraz samopoczucie. Dlatego też warto o nie dbać! Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak często należy czyścić materac, aby utrzymać go w doskonałym stanie? A może pytałeś sam siebie, kiedy warto wyprać pościel i wymienić ja nową? Tego dowiesz się w poniższym artykule, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Czyszczenie materaca

Co powinno obejmować regularne czyszczenie materaca?

  • Odkurzanie – swój materac powinieneś odkurzać co najmniej raz na miesiąc, aby usunąć zbierający się na nim kurz, okruchy czy inne zanieczyszczenia. Koniecznie użyj w tym celu odpowiedniej nasadki odkurzacza i nie nastawiaj go na pełną moc, aby delikatnie oczyścić powierzchnię, nie uszkadzając materaca.

  • Usuwanie plam – wszelkie plamy z materaca możesz usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki i łagodnego detergentu. Koniecznie unikaj moczenia materaca, ponieważ może mu to tylko zaszkodzić!

  • Odświeżanie – przeciętny człowiek spędza na materacu około ⅓ całej doby, co oznacza, że po jakimś czasie materac może zacząć brzydko pachnieć. W celu pozbycia się tego zapachu możesz posypać materac sodą oczyszczoną. Zostaw proszek na powierzchni na kilka godzin, a następnie dokładnie odkurz. Innym sposobem na odświeżenie zapachu materaca, jest użycie specjalnego sprayu.

  • Obracanie i odwracanie – każda powierzchnia, niezależnie od jej jakości, po jakimś czasie zacznie mocno dostosowywać się do kształtu naszego ciała. Dlatego tak istotne jest obracanie i odwracanie materaca. Rób to, co kilka miesięcy, a najlepiej zapoznaj się z zasadami wyznaczonymi przez producenta.

Czyszczenie pościeli

Jak poprawnie dbać o pościel?

  • Regularna wymiana – po pierwsze pościel należy wymieniać na świeżą co około 3-4 tygodnie, ale ten czas może być krótszy lub dłuższy w zależności od potrzeb, chorób czy pory roku.

  • Pranie w odpowiednich temperaturach – pranie pościeli powinno odbywać się w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza. Jest ona zalecana, aby mieć pewność, że wszystkie bakterie i zanieczyszczenia znikną.

  • Odpowiednie detergenty – koniecznie używaj łagodnych detergentów i unikaj ich nadmiernej ilości, ponieważ może to powodować podrażnienia skóry.

  • Suszenie na świeżym powietrzu – jeśli to możliwe, to obowiązkowo susz wypraną pościel na świeżym powietrzu, aby uzyskać efekt świeżego prania.

  • Ochrona pościeli przed zabrudzeniami – unikaj spożywania jedzenia w łóżku, jeśli chcesz uniknąć plan na pościeli.

Pamiętaj, że dokładne zalecenia mogą się różnić w zależności od rodzaju materaca i pościeli, dlatego zawsze sprawdzaj etykiety producenta i zalecenia pielęgnacyjne. Już dziś możesz zacząć odpowiednio dbać o wyposażenie swojego łóżka!

Artykuł powstał we współpracy z Hilding.pl.