Własne mieszkanie

Zakup mieszkania jest decyzją, którą podejmujemy z reguły na całe życie. Oczywiście są osoby, które traktują to jako inwestycję, ale w większości przypadków kupujemy nieruchomość, aby w niej mieszkać i nie planujemy szybkiej przeprowadzki. Decydując się na zakup własnego mieszkania warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które powinny być dla nas naprawdę ważne.

Odpowiednia lokalizacja

Bardzo ważne jest to, aby kupowane przez nas mieszkanie było w stosunkowo atrakcyjnej lokalizacji. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby w pobliżu znajdowały się sklepy, parking, a najlepiej żeby była również szkoła, przedszkole, apteka, stacja paliw itp. Odpowiednia lokalizacja jest naprawdę bardzo istotna i to ona decyduje o wartości danej nieruchomości. Jeśli chcemy wygodnie mieszkać i mieć wszędzie blisko, to musimy zwrócić na to uwagę. Jeśli jest nam natomiast wszystko jedno, to czasami warto poszukać domu czy mieszkania w mniej dogodnej lokalizacji ale w zamian o znacznie wyższym standardzie wykończenia.

Cena nieruchomości

Cena mieszkania czy domu zależy w dużej mierze od tego w jakiej lokalizacji się nieruchomość znajduje. Ważne jest miasto, najbliższe otoczenie, możliwość podjęcia pracy. Przykładowo mieszkania na Ursynowie będą droższe od mieszkań w małych miastach naszego kraju, gdzie możliwości rozwoju jest stosunkowo niewiele. Czy to jednak oznacza, że nie powinniśmy szukać mieszkań i domów w mniejszych miejscowościach? Otóż jak najbardziej nie. Wszystko zależy od naszych wymagań, a także od zasobności naszego portfela. Jeśli dotychczas mieszkaliśmy w małej miejscowości, to nie ma sensu przeprowadzać się do dużego miasta, gdzie cena nieruchomości jest znacznie wyższa chyba, że rzeczywiście otrzymaliśmy tam szansę na nową pracę, szansę rozwoju itp.

Mieszkanie na kredyt

Większość społeczeństwa nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, czy domu za gotówkę. Muszą wybrać kredyt hipoteczny i z reguły liczyć się ze spłacaniem go przez kilkadziesiąt lat. Pomimo tego i tak ogromna ilość młodych ludzi decyduje się na ten krok i chce mieć swoje cztery kąty. Jeśli nie boimy się wieloletniego kredytu to jak najbardziej warto kupić swoje mieszkanie. Warto jednak kierować się nie tylko samą lokalizacją ale i ceną.