Jodełko, jodełko – jak ciebie ułożyć?

Drewniane parkiety wracają na salony. Obecnie kojarzone są bowiem z klasą, pięknem i solidnością. Cóż może być bowiem bardziej solidnego i pięknego nad drewnianą jodełkę na podłodze?
Jednak samo to, że jest piękna, mocna, możliwa do renowacji – w przeciwieństwie do paneli – nie oznacza, że tak łatwo ją ułożyć. Jak kłaść parkiet w jodełkę?

Po pierwsze – drewno

Na rynku możemy teraz kupić parkiet z jakiego tylko gatunku drewna chcemy. Jednak to, że dany parkiet jest na sklepowych półkach nie oznacza, że będzie odpowiedni.
Głównym podziałem parkietów ze względu na drewno – a co za tym idzie właściwości – to stabilne i niestabilne.
Stabilne, inaczej twarde, to te bardziej wytrzymalsze parkiety. Solidne, mocne i na lata, ale także droższe. Należą do nich buk, dąb, heban.
Niestabilne, czyli miękkie to tańsze parkiety. Są mniej wytrzymałe i łatwiej jest zrobić na nich ślady lub wgniecenia. Często nie zmienia się to pod wpływem lakierów lub warstw zabezpieczających. Jeśli już to podziała bardzo duża ilość takich preparatów i większa dbałość oraz uwaga poświęcona takiemu parkietowi.
Jednak dla osób, które nie są w stanie sobie pozwolić na najlepsze parkiety, jest to pewne rozwiązanie.
Dlaczego to jest ważne? Do jodełki najlepiej jednak wybrać wytrzymalsze gatunki drewna. Uchroni to nas, przez potencjalnymi późniejszymi nierównościami na skutek uszkodzeń samego parkietu.

Jak się przygotować na remont?

Jeśli samodzielnie kładziesz jodełkę musisz się do tego odpowiednio przygotować. Po pierwsze – powierzchnia musi być równa, gładka. Lepiej nie pozostawiać nierówności, myśląc, że deskami się je wyrówna. Nie ryzykujmy późniejszą koniecznością naprawą parkietu.
Jodełka wymaga użycia równych i regularnie wykończonych desek. Jednak przy docinaniu do podłogi lub przy wypakowywaniu może się okazać, że takie nie są. Dlatego najlepiej kup ich więcej. Przed układaniem sprawdź czy pod ręką masz wszystkie równe, aby nie chodzić i odkładać uszkodzonych.
Przygotuj sobie również kątownik z linijką, ołówek, zwijany metr lub metrówkę, rękawice, okulary ochronne, wyrzynarkę.

Jak kłaść parkiet w jodełkę?

Najpierw wymierz środek pomieszczenia i narysuj linię. To od niej rozpoczniesz wzór. Następnie zacznij łączyć ze sobą deski za pomocą prawych i lewych listewek. Później wyśrodkuj je na linii i zacznij układać wzór. Przesuwaj się poziomo w stronę ścian, uzyskując piękny wzór.
Pamiętaj aby wypełniać szczeliny przy ścianach – jeśli je zostawisz podłoga się rozsypie.
Aby mocniej ze sobą połączyć deski, możesz oprócz łączeń piórko-wpust, użyć specjalnego kleju.