Egzotyczna roślinność w Wałbrzychu

Niedaleko dolnośląskiego Wałbrzycha jest położony jeden z ciekawszych polskich zamków. Chodzi oczywiście o Zamek Książ. Niewiele osób wie, że istnieje przy nim też coś takiego, jak zamek Książ palmiarnia. Co to jest za obiekt i czy jest wart zwiedzania?

Zwiedzanie zamku w Książu

Palmiarnia przy zamku jest jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. Już przez sam ten fakt warto się nią zainteresować. Ma ona bowiem powierzchnie aż 1900 metrów kwadratowych, jest więc ogromna. Palmiarnia jak i zamek są położone w Lubiechowie, nieopodal Wałbrzycha. Oprócz bycia największą palmiarnią jest ona także najstarszą palmiarnią w Polsce. Została wybudowana w latach 1911-1913. Zatem obecnie obiekt ten ma ponad sto lat.

Ceny obowiązujące w palmiarni są raczej niskie, dlatego tym bardziej warto jest ją zwiedzić. Całodzienny bilet dla osoby dorosłej kosztuje jedynie 20 zł, zaś bilet ulgowy 15 zł. Warto jest zebrać się w większą grupę i wykupić bilet grupowy, wtedy cena w przeliczeniu na osobę będzie jeszcze bardziej dostępna. Oczywiście małe dzieci, poniżej czwartego roku życia, mogą wejść na teren palmiarni bezpłatnie (płacimy wtedy tylko za bilet opiekuna).

Bogata roślinność

Zwiedzanie palmiarni to tak naprawdę zwiedzanie egzotycznej roślinności, porastającej teren palmiarni. Możemy tam znaleźć rośliny z najdalszych zakątków świata. Roślinność bowiem pochodzi zarówno z Ameryki południowej jak i z dalekiego wschodu. Jak łatwo się domyślić, temperatury dla tych roślin są wysokie, dlatego nie warto wchodzić na teren palmiarni grubo ubranym. Kurtkę na szczęście można zostawić w szatni, uiszczając niewielką opłatę.

Roślinami opiekują się zatrudnieni do tego ogrodnicy. Są to osoby wyspecjalizowane w danych gatunkach roślin, które doskonale wiedza, jak zapewnić im odpowiednie warunki do życia, wzrostu i rozmnażania. Czasem na terenie palmiarni można spotkać także egzotyczne zwierzęta, zwykle są to ptaki czy ryby pływające w zaaranżowanych stawach. Oczywiście takich zwierząt się nie karmi.