Na czym polega fenomen gier przeglądarkowych?

Gry przeglądarkowe cieszą się nieustanną popularnością zarówno wśród młodych, jak i długoletnich graczy. Pokusić się można o stwierdzenie, że pomniejsze tytuły ze stron internet -owych stanowią sporą konkurencję dla osobnych produkcji oraz gigantów branży gier – przykładem niech będą choćby Plemiona, które mają rzesze stałych wyjadaczy i wciąż przyciągają nowych fanów. Dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, na czym tak właściwie polega fenomen gier przeglądarkowych.

Gra w przeglądarce – prostota i grywalność

W Internecie istnieją strony z grami dostępnymi jedynie w przeglądarce: czołowymi reprezentantami są m.in. Wyspagier czy Gry.PL, czyli dwa najpopularniejsze serwisy, które oferują szeroki wybór gierek typu flash w wielu różnych kategoriach. Jak to jest, że mimo upływu lat domeny tego rodzaju mają się dobrze i uparcie funkcjonują równolegle z premierami nowego Wiedźmina czy Assassina? Przede wszystkim, gry przeglądarkowe są ogólnodostępne i bezpłatne. Nie trzeba wykupować dostępu, wystarczy jedynie znać adres witryny i już można grać, co ułatwia życie graczom mającym wyjątkowo niski budżet na zakup pełnometrażowych tytułów. Rozgrywka często nie grzeszy skomplikowaniem ani zaawansowaniem graficznym, lecz ta prostota z jasnymi zasady mają swój urok zwłaszcza dla tych, którzy szukają chwili relaksu przy niezobowiązującej gierce. Przy czym często okazuje się, że niewielkie produkcje flash są niesamowicie grywalne i satysfakcjonujące, ponieważ można przy nich spędzić długie godziny, bawiąc się samotnie lub razem z przyjaciółmi przy jednym komputerze jak za dawnych czasów np. przy pierwszej odsłonie konsoli PlayStation.

Załóż konto i graj – czego chcieć więcej?

Bardziej zaawansowane, rozwinięte i bogate gry przeglądarkowe np. Plemiona czy Shakes&Fidget wymagają najpierw stworzenia własnego konta, by móc przejść do rozgrywki. To naprawdę niewielki trud – w zamian za dodanie swojego adresu e-mail do profilu gracz otrzymuje dostęp do ciekawych, wciągających, często wręcz genialnych produkcji o zróżnicowanym poziomie trudności i różnorodnym typie rozgrywki. Nie ważne, czy jesteś fanem planszówek, RTS, symulatorów czy RPG – w Internecie każdy znajdzie dla siebie gierkę, z którą zawrze przyjaźń na długie lata.

Nic więc dziwnego, że gry przeglądarkowe dalej zyskują grono zadowolonych graczy. To niskobudżetowe, łatwo dostępne, oryginalne i naprawdę przyjemne produkcje, oferujące mnóstwo radości oraz frajdy z grania. O ich niesłabnącym powodzeniu świadczy m.in. popularność tytułów z serii Ogień i Woda lub otwarcie serwerów drugiej części Plemion.