Jakie listwy wybrać?

Prace remontowo-wykończeniowe wymagają wiele cierpliwości i nakładu odpowiednich środków finansowych. Część z nich chcemy wykonać sami, by zaoszczędzić, a część zlecamy profesjonalnym ekipom remontowym. Niezależnie od tego, czy wykonujemy jakieś prace sami, czy robią to za nas profesjonaliści, zależy nam na tym, aby wszystko było wykonane starannie. Przestrzeń mieszkalna musi być estetyczna i zachęcać do tego, aby spędzać w niej czas.

 

Jedną z kluczowych prac wykończeniowych jest ułożenie podłogi. Bardzo ważną rzeczą jest, aby zamaskować miejsce łączenia podłogi i ścian. Pominięcie tego elementu sprawiłoby, że nasze pomieszczenie mogłoby uchodzić za niestarannie wykończone. W celu ukrycia łączenia podłogi i ścian, używane są listwy przypodłogowe. Oprócz walorów dekoracyjnych i estetycznych pełnią one również funkcje praktyczne.

 

Zapobiegają one bowiem tworzeniu się zanieczyszczeń w szczelinach powstałych przy brzegach podłogi. Podobną funkcję pełnią w stosunku do naszych ścian. Listwy są produkowane z różnorodnych materiałów, dlatego każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Do materiałów z jakich są wykonywane należą przede wszystkim drewno oraz tworzywa sztuczne. Drewniane listwy przypodłogowe są wykonywane z dokładnie takich samych gatunków drewna, z jakich została wykonana nasza podłoga drewniana. Jeżeli zatem zdecydowaliśmy się na dębowy parkiet, wybierzmy również dębowe listwy. Dzięki nim nasz parkiet będzie idealnie i starannie wykończony.

 

Listwy wykonane z drewna są bardzo trwałe i solidne. Ciekawym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są także szklane listwy podłogowe. Wiele osób wciąż obawia się elementów wykończeniowych ze szkła, gdyż szkło wydaje im się kruche i podatne na uszkodzenia. Wyglądają one oryginalnie i efektownie, ale ich cena jest zazwyczaj dość wysoka. Będą dobrze prezentowały się w salonie. Z kolei listwy wykonane z takich materiałów jak metal czy aluminium będą dobrym rozwiązaniem do nowoczesnych wnętrz. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że bardzo rzadko ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Tego typu listwy podłogowe przypadną zatem do gustu osobom, które cenią sobie odporność na zniszczenia i chcą nadać wnętrzu modny charakter.