Kolor w sypialni: Jak wpływa na nastrój i jakość snu?

Aranżacja pomieszczeń w dużym stopniu wpływa na samopoczucie osób, które w nich przebywają. Szczególne znaczenie ma sypialnia. Jest to pokój będący sercem każdego domu. Estetyczny wygląd powinien tu kreować atmosferę spokoju i relaksu. Jakie barwy sprawią, że sen będzie głęboki, a nastrój pozytywny od samego rana?

Kolory ścian – jaka paleta barw sprawdzi się najlepiej?

Podczas planowania wystroju sypialni warto pamiętać o tym, że powinna być to możliwie najbardziej spójna i bezpieczna przestrzeń. Z tego powodu, od lat nie wychodzą z mody uniwersalne barwy – takiej jak biel, szarość i beż. Duże znaczenie ma wielkość pomieszczenia. Jeśli metraż sypialni jest niewielki – lepszym wyborem będą jasne kolory. Sprawią one, że pokój będzie wydawał się większy. Z kolei w dużej sypialni można postawić na ciemniejsze szarości i beże. Osoby, które dobrze czują się w nieco wyraźniejszy pomieszczeniach, w otoczeniu intensywnych barw, mogą też zdecydować się na czerwień, granat czy kawowy brąz. Jednak jest to opcja, która powinna zostać dobrze przemyślana i rozsądnie zestawiona ze stylistyką wyposażenia sypialni. Dość bezpieczną opcją z pewnością okaże się również pomalowanie ścian na pastelowe barwy. Dzięki nim, można stworzyć wyjątkowo domową i przytulną atmosferę – w szczególności, jeśli w sypialni znajdą się dodatki w kwiecistych wzorach lub w neutralnych, jasnych kolorach.

Spójne dodatki kluczem do sukcesu

Kolor ścian stanowi podstawową bazę podczas aranżowania każdego wnętrza. Jednak nie jest to jedyny czynnik wpływający na ostateczny wygląd pomieszczenia. Kluczowe znaczenia mają również dodatki. Centralnym elementem każdej sypialni jest łóżko. To ono w pierwszej kolejności przykuwa wzrok. Dlatego kluczowe znaczenie mają pościele, w które ubrane są kołdry i poduszki. Czym powinny się charakteryzować, aby aranżacja pomieszczenia była spójna i estetyczna? Ich kolorystyka powinna być dopasowana do barwy ścian. Najlepiej sprawdzi się spójność lub wyraźny kontrast. Jeśli całe pomieszczenie jest dość jasne i minimalistyczne, pościele mogą mieć wyraźne barwy i wzory. Jednak jeśli ściany są ciemne lub pomalowane intensywną farbą lepszym pomysłem będzie wybranie poszewek wykonanych z naturalnych materiałów, które są utrzymane w jednolitej kolorystyce.

Nie tylko kolory, czyli jakie elementy sypialni są najważniejsze

Kolorystyka sypialni ma ogromne znaczenie, jednak to nie wszystko! Aby estetyka wnętrza wpłynęła korzystnie na jakość snu i ogólne samopoczucie, w pomieszczeniu muszą się znaleźć funkcjonalne akcesoria sypialniane. Materac powinien podpierać całą sylwetkę użytkownika, kołdra musi gwarantować optymalny komfort termiczny, a zadaniem poduszki jest stabilizowanie kręgosłupa szyjnego. Bez wygodnej pozycji w łóżku, nawet najlepiej zaprojektowana sypialnia nie będzie spełniała należycie swojej funkcji.

Sypialnia jest bardzo ważnym miejscem w każdym mieszkaniu. To właśnie tu domownicy spędzają ⅓ każdej doby! Warto przemyśleć aranżację tego pomieszczenia i rozsądnie wybrać kolory. Mają one bowiem duży wpływ na nastrój i ogólną jakość snu.

Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl.