Dlaczego uwielbiamy pić kawę?

Kawę uwielbiamy za zapach, smak i aromat. Niemal każdy człowiek na całym świecie kocha ten moment, gdy podnosimy aromatyczną filiżankę kawy do ust. Sam jej zapach już pobudza nasze zmysły i umysł. Dla wielu osób chwila z filiżanka kawy to moment luksusu i relaksu w ciągu zabieganego dnia.

Za co kochamy kawę?

Przede wszystkim to kawa budzi nas do życia każdego dnia, daje siły do wykonywania obowiązków w pracy czy w domu. Zmysłowe wrażenia serwowane przez kawę to zasługa jej aromatu, który zapewnia odpowiedni ekspres do kawy. Picie kawy to rytuał mający zapewnić zdolność szybkiego reagowania, kojarzenia faktów oraz wytrzymałość na upływ czasu. Na czas z filiżanką kawy poświęcamy wolną chwilę, aby kofeina zaczęła działać i obudziła nasze siły witalne. Kawa to również nieodłączny element towarzyskich spotkań i długich rozmów. Zapach kawy to skojarzenie z domem, bliskimi nam osobami czy wspomnieniami z dzieciństwa.

Dlaczego warto pić kawę?

Kawa, jako produkt spożywczy została bardzo dobrze przebadana, a naukowcy podzielili się z wnioskami przeprowadzonych badań. Dzięki temu wiadomo jest, że kawa posiada prozdrowotne działanie. Regularne wypijanie “małej czarnej” jest zdolne do zmniejszenia ryzyka pojawienia się chorób przewlekłych. Dodatkowo zapewnia dłuższe życie i działa przeciwnowotworowo. Kawa jest zalecana osobom na diecie, gdyż  przyspiesza przemianę materii, a do tego chroni wątrobę. Warto jednak podkreślić, że wszelkie badania dotyczące kawy były przeprowadzane na napoju uzyskiwanym z ekspresu. To ekspres ciśnieniowy zapewnia nam esencję pełną prozdrowotnych korzyści takich jak:

  • sprawniejsza pamięć i koncentracja,
  • podniesienie poziomu serotoniny(hormonu szczęścia),
  • pozytywnie wpływa na funkcjonowanie wątroby,
  • korzystnie wpływa na trawienie,
  • zmniejsza apetyt(pita bez mleka i cukru),
  • kofeina nadciśnieniowców pobudza i utrudnia zasypianie, a niskociśnieniowców uspokaja i relaksuje,
  • zmniejsza ryzyko pojawienia się nowotworów wątroby i jelita grubego.

Warto podkreślić, że dobry ekspres ciśnieniowy to zapewnienie sobie idealnej porcji, aromatycznej kawy, której sam zapach już zmniejsza stres, wprawia nas w dobry nastrój i odsuwa zmęczenie. W takiej kawie znajduje się mnóstwo antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, które powstrzymują starzenie się tkanek. Badania udowodniły też, że osoby pijące regularnie kawę są o około 10% mniej narażone na pojawienie się depresji. Kawa obniża także ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Z kolei dla sportowców wiadome jest, że wypicie kawy zwiększa wydajność przy ćwiczeniach fizycznych, a nawet zmniejsza ból mięśni po treningu. Natomiast dla osób na diecie dobra wiadomość to fakty, że kawa przyspiesza metabolizm, dodaje energii i tłumi apetyt. Dlatego też warto pić kawę z ekspresu.