Jak się skutecznie i elegancko odgrodzić od otoczenia?

Kiedy już zbudujemy nasz wymarzony dom, pozostaje jeszcze zadbać o jego otoczenie oraz wykonanie solidnego ogrodzenia. Pełni ono nie tylko funkcję ochronną przez wtargnięciem nieproszonych gości, ale musi również być estetycznym uzupełnieniem przestrzeni wokół naszego domostwa. Nie musi to być wcale konstrukcja na miarę Wielkiego Muru Chińskiego. Obecnie stosuje się wiele rozwiązań, gwarantujących spokój oraz efektowne wykończenie. Na co możemy się zdecydować?

Jakie są podstawowe funkcje ogrodzeń?

Przede wszystkim ich zadaniem jest oddzielanie działki od ulicy i sąsiadów. Pozwalają na stworzenie komfortowej i prywatnej przestrzeni. Trzeba jednak jeszcze pamiętać, że to nie jedyna funkcja. Jak zostało to już wspomniane, mają również utrudniać przedostanie się na nasz teren osób niepowołanych oraz chronić przed hałasem czy ograniczać przedostawanie się zanieczyszczeń z ulicy. Dobrze dopasowane, będą też podkreślać piękno naszych domów. Zadbajmy zatem o to, by był wytrzymałe, szczelne i po prostu piękne.

W Polsce przez długi czas pokutowało wykonywanie płotów z dostępnych materiałów, często niezbyt wysokiej klasy. Trudno się dziwić, gdy nie było wymarzonych surowców, korzystało się z tego, co akurat było pod ręką. Strona estetyczna takich przegród była jednak dość niska. Bogacenie się społeczeństwa, wzrost dostępności materiałów budowlanych oraz spora konkurencja na rynku producentów sprawiły, że obecnie możemy dowolnie wybierać spośród różnorakich konstrukcji, które sprostają największym nawet wymaganiom w zakresie parametrów oraz estetyki. Trzeba tylko podjąć decyzję, czy chcemy mieć ogrodzenie kamienne, drewniane, stalowe czy może z naturalnych roślin?

Klasycznie piękne ogrodzenie drewniane

Materiał ten od wieków cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Dodaje elegancji i subtelnego stylu. Może występować w wielu odsłonach: od płotu z żerdzi lub desek lub w wersji łączącej drewniane elementy z betonowymi lub kamiennymi przęsłami. Należy jednak pamiętać, że ma to rozwiązanie pewne ograniczenia. W przypadku ogrodzeń w całości drewnianych (wykonanych z żerdzi lub bali), jak i tych wykorzystujących ten surowiec tylko częściowo, trzeba szczególnie zadbać o odpowiednią impregnację, która pozwoli ochronić materiał przed wilgocią i rozwojem grzybów i pleśni. Istnieje wiele impregnatów, pokostów, lakierów, które pozwolą zabezpieczyć nasz płot na długi czas.

Solidnie, bo z kamienia

Równie tradycyjnym surowcem, o znacznie większej trwałości jest zdecydowanie kamień. Można go stosować w wersji łupanej, ciętej a nawet w ramach fantazji i pomysłowości wykorzystać obłe kamienie rzeczne. Może być łączony z innymi materiałami (np. drewnem) lub występować indywidualnie. Mur jest odporny na warunki atmosferyczne oraz na uszkodzenia mechaniczne w znacznie większym stopniu niż ogrodzenie z drewna.

Odporny i wytrzymały metal

Kolejnym chętnie wybieranym materiałem, z którego można zrobić ogrodzenie i bramy jest metal. Mogą występować w formie zwykłej, żeliwnej siatki lub stanowić prawdziwe dzieło sztuki, wykonane przez artystycznego kowala. Można skorzystać z gotowych wzorów lub zamówić indywidualny, na specjalne zamówienie. Rozwiązanie to pozwala ujednolicić i spoić całość ciągu płotu i wejść na posesję. Dzięki temu wygląda to bardzo efektownie.

Zwykła siatka choć nie jest specjalnie estetyczna sprawdza się również wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności stosować rozwiązań pięknych, a chodzi o wydzielenie konkretnego terenu. Mocuje się ją do słupków na betonowych fundamentach w sposób szybki i naprawdę prosty. Najczęściej siatka jest wykonana z ocynkowanego drutu, malowanego lub z nałożoną powłoką ochronną.

Mury z cegieł wokół domu

Elementy ceramiczne równie dobrze sprawdzą się na materiał do budowy ogrodzeń. Są bardzo trwałe, odporne na zmiany temperatur i uszkodzenia. Warto jednak pamiętać, żeby powierzchnię muru pokryć specjalnym preparatem, który zmniejszy nasiąkliwość cegieł, które przecież cały czas będą narażone na szkodliwe działanie środowiska zewnętrznego.

Beton zaczyna być elegancki

Zyskuje sporą popularność, dzięki łatwości montażu oraz stosunkowo niskim cenom. Zazwyczaj mury tego typu wykonuje się z prefabrykowanych paneli, które mogą mieć różne kształty i formy. Są odporne na czynniki środowiskowe oraz chronią przed ciekawskim wzrokiem przechodniów równie dobrze, jak mur ceglany.

Przedłużenie ogrodu – żywopłot

Osoby kochające przyrodę mogą również postawić na ogrodzenia w formie żywopłotów. Istnieje wiele roślin, które się do tego świetnie nadają (świerki, jałowce, bukszpany, klony, głogi itd.). Musimy jednak mieć na względzie, że tego typu przegroda wymaga ciągłej pielęgnacji, a też zanim urośnie do stosownych i satysfakcjonujących wymiarów minie trochę czasu.

Opcji jest naprawdę wiele w przypadku produktów służących do grodzenia. Każdy może znaleźć wersję idealną dla niego, dopasowaną do jego możliwości finansowych oraz odpowiadającą gustom estetycznym domowników.