Rynek nieruchomości bez tajemnic

Myślisz, że zbliża się czas, kiedy wynajmowane mieszkanie trzeba będzie zamienić na własne cztery kąty? Gratulacje, jest to z pewnością pierwszy krok do sfinalizowania tej decyzji. Niestety po drodze czekać na ciebie będzie wiele pomniejszych wyborów do dokonania, szereg formalności, którym należy sprostać, opłat, które trzeba uiścić, a często także mnóstwo stresu, z którym trzeba sobie będzie poradzić. Na szczęście proces ten można usprawnić, jeśli odpowiednio się do niego przygotujemy. Zanim więc zaczniesz oglądać ogłoszenia na portalach pośredniczących w sprzedaży nieruchomości zacznij od ustalenia szczegółowego planu działania.

Zacznij od budżetu

Największe znaczenie mają oczywiście kwestie finansowe. To od twojego budżetu zależy, na jaki zakup możesz sobie pozwolić. Aby więc uniknąć późniejszych rozczarowań warto zacząć właśnie od niego. Być może należysz do nielicznego grona szczęśliwców, któremu udało się odłożyć wystarczającą kwotę oszczędności, aby za gotówkę dokonać zakupu mieszkania, domu czy działki budowlanej. W przeciwnym razie pamiętaj, że to jeszcze nic straconego. Większość banków oferuje bowiem swoim (obecnym lub przyszłym) klientom szeroką ofertę kredytów hipotecznych, czyli pożyczek pieniężnych, które przeznaczone są właśnie na ten cel (zakupu, budowy czy nawet remontu nieruchomości). Nie oznacza to oczywiście, że w każdej placówce bankowej przyznana ci zostanie kwota, której oczekujesz i to na warunkach, które będą ci odpowiadać. Najpierw konieczne jest ustalenie twojej zdolności kredytowej. Pracownik banku zbierze od ciebie niezbędne informacje – odnośnie zarobków, wydatków, liczby osób na utrzymaniu itp. i na tej podstawie powie ci, jakie warunki kredytu bank może ci zaoferować. Kiedy wiesz już, jakim budżetem dysponujesz, przejdź do następnego kroku.

Jakiej nieruchomości szukasz?

To jeszcze nie moment na to, aby przeglądać ogłoszenia. Na początek zastanów się, jakie kryteria pod względem nieruchomości cię interesują. Czy mają to być mieszkania, domy czy działki budowlane? Jaka powinna być jej najdogodniejsza lokalizacja a także satysfakcjonująca cię powierzchnia? Czy interesują cię lokale wystawione na sprzedaż na rynku pierwotnym, prosto od dewelopera, czy te z drugiej ręki, z rynku wtórnego. Dopiero wiedząc dokładnie, czego poszukujesz i jaką kwotą pieniędzy na ten cel dysponujesz zacznij poszukiwania odpowiednich nieruchomości. Powinno to pozwolić ci zaoszczędzić zarówno czas, pieniądze, jak i nerwy.