Jeśli postanowiłeś, że czas przenieść się „na swoje” i zakupić swoją pierwszą nieruchomość – gratulacje! Pamiętaj jednak, że proces ten jest dosyć skomplikowany i czasochłonny, pochłania też sporo nerwów oraz, rzecz jasna, pieniędzy.
Zakup nieruchomości – skąd wziąć na to pieniądze?
Zakup nieruchomości – bez względu na to, czy interesuje nas mieszkanie w bloku w centrum miasta czy przestronny dom z ogrodem na spokojnych i zielonych przedmieściach – to bardzo duży koszt. Poza ceną samego lokalu w grę wchodzi też mnóstwo formalności, z którymi związane są dodatkowe opłaty, a także remont i wyposażenie mieszkania czy domu. Z jeszcze większymi kosztami liczyć się musimy w sytuacji, kiedy decydujemy się na zakup działki i budowę wymarzonego domu od podstaw. Mało kto może w dzisiejszych czasach pozwolić sobie na dokonanie takiego zakupu za gotówkę, z odłożonych oszczędności. Czy oznacza to, że plany o zakupie własnych czterech kątów trzeba odłożyć na później czy wręcz pogrzebać na wieki? Niekoniecznie, bowiem z pomocą przyjść mogą banki oferujące kredyt mieszkaniowy czy też hipoteczny – czyli przeznaczony właśnie na zakup, budowę albo remont nieruchomości.
Kredyt mieszkaniowy – jaki bank wybrać?
Naturalnie aby otrzymać od banku pożyczkę na zakup nieruchomości nie wystarczy złożenie w jego placówce stosownego wniosku. Bank musi mieć pewność, że zaciągnięte zobowiązanie wraz z naliczonym procentem będziemy w stanie w terminie spłacać (zwykle odbywa się to w formie rozłożonych na wiele – bo nawet trwających 35 lat – miesięcznych rat). To, czy pieniądze otrzymamy, jaka to będzie kwota oraz ogólne warunki zależy od wielu czynników, które składają się na naszą zdolność kredytową. Zaliczyć można do nich nasze miesięczne przychody a także wydatki, rodzaj umowy na jakiej jesteśmy zatrudnieni i czas jej obowiązywania, liczba osób w gospodarstwie domowym pozostająca na naszym utrzymaniu, wysokość rat innych zobowiązań finansowych, np. pozostałych kredytów, a także koszt samej nieruchomości, jej stan i lokalizacja, nasz wkład własny i tak dalej. Dopiero na tej podstawie przedstawiona nam może zostać konkretna oferta. Warto w celu poznania jej udać się do kilku banków, które inaczej mogą liczyć zdolność kredytową i zaoferować nam inne, korzystniejsze warunki kredytu i jego spłacania. Należy pamiętać, że jest to kwestia indywidualna, która tak właśnie powinna być rozpatrywana. Wyłącznie bezpośrednia rozmowa z przedstawicielem banku i doradcą kredytowym da nam odpowiedź na pytanie, która z ofert jest dla nas najbardziej korzystna i jaki bank wybrać.