Ile kaw dziennie warto pić?

W sytuacji, kiedy to nie możemy pozwolić sobie na odpoczynek, ochoczo sięgamy zamiast tego po kawę. Napój ten dodaje nam energii za sprawą kofeiny. Jednak pojawiają się różne głosy sugerujące niezbyt korzystne oddziaływanie tego napoju na nasze samopoczucie. Dlatego też wiedzieć, jaka jest optymalna ilość kawy beż konsekwencji zdrowotnych. O tym, ale i innych kwestiach związanych piciem kawy dowiesz się z dalszej części tego artykułu.

Nie każda kawa to jest to samo

Na początek warto mieć świadomość tego, że nie powinniśmy się w zasadzie zastanawiać, ile filiżanek kawy możemy wypić dziennie. Zamiast tego pytanie powinno być postawione tak, aby dowiedzieć się zawartości kofeiny w jednej porcji. To właśnie kofeiną daje nam pobudzenie i energię na cały dzień. W różnych odmianach tego napoju znajdują się jej różne ilości, a zatem rozsądne będzie przyjrzenie się poszczególnym odmianom kawy. Najpopularniejszy rodzaj kawy tj. Arabica ma tylko 1-1,5% kofeiny, a z kolei Robusta to już dwukrotność wspomnianej przed chwilą odmiany. Zdecydowanie najwięcej kofeiny dostarcza nam espresso, które to jest najpopularniejsze jako sposób na to, aby podskoczyła nam wydajność i energia do działania. W 30 ml tego napoju mamy około 60 mg kofeiny. W przypadku filiżanki z kawą mieloną o pojemności 250 ml mamy około 100 mg kofeiny. Taki sam kubek, lecz z rozpuszczalną kawą to już tylko 50-80 mg kofeiny. Jednocześnie niezwykle interesujące może być dla każdego to, że absolutnie nie ma znaczenia to czy będziemy pić kawę czarną lub z mlekiem. Oczywiście ta druga może być lżejsza w smaku, lecz zawartość kofeiny pozostanie tu taka sama.

Ile kaw można pić dziennie?

Nikt z nas jednak nie liczy zawartości kofeiny, a raczej skupia się na ilości filiżanek czy kubków na przestrzeni dnia. Ilość kofeiny, która ma wpływ na nasze zdrowie, jest indywidualna i zależna od wielu czynników. Zakłada się jednak, iż dla dorosłego człowieka akceptowalna ilość to 400 mg kofeiny na dobę i jest to liczba odpowiadająca mniej więcej czterem filiżankom kawy. Niezwykle istotna jest w tym wypadku racjonalność w częstotliwości picia kawy w pewnych odstępach czasowych. Pijąc ją z samego rana, powinniśmy po kolejną porcję sięgnąć gdzieś w południe, a ewentualną kolejną filiżankę już po pracy. Choć sama kawa ma szereg korzyści dla zdrowia, to jej nadmiar prowadzi do rozdrażnienia, bezsenności i bólu głowy. Do tego występuje też problem z jelitami i żołądkiem, a to przekłada się na spadek naszej odporności.

Picie kawy a aktywność zawodowa

Chyba każdy aktywny zawodowo człowiek dąży do tego, aby sumienne wykonywać powierzone mu obowiązki zawodowe. W dużej mierze w takich sytuacjach towarzyszy nam kawa. Tym samym nikogo raczej nie dziwi, że ekspres do kawy jest jednym z podstawowych elementów biur, ale nie tylko ich. Pracodawcy, mając świadomość tegoż faktu, powinni traktować ów zakup jako inwestycję. W końcu pobudzony pracownik osiąga lepsze wyniki, a to przekłada się w prosty sposób na większe profity dla firmy. Nabywając dobry ekspres, zyskujemy najzdrowszą kawę, a zatem warto o tym pamiętać. Świetnym przykładem jest tutaj, chociażby ekspres Melitta sprawia, że parzenie kawy jest przyjemne i proste zarazem. Mamy tutaj też zautomatyzowane procesy płukania oraz odkamieniania ekspresu. W ten sposób urządzenie powinno służyć naszym pracownikom przez długi czas.